Obrazovanje za Globalno građanstvo: Strateške preporuke

Large_network

Treći Europski kongres o Globalnom obrazovanju kojemu je bio cilj identificirati politike koje doprinose razvoju informiranog i aktivnog građanstva. U Zagrebu se od 24. do 28. studenoga održao se treći Kongres, pod pokroviteljstvom Centra za mirovne studije, iz kojeg su izašle strateške preporuke za razvoj edukacije za globalno građanstvo. 

Globalno međusobno povezani izazovi poput klimatskih promjena, izbjegličke krize, financijsko-ekonomske krize i sigurnosnih izazova ukazuju na hitnu potrebu za promjenom vladajućeg modela kako bi se ostvarilo održivo društvo. Alternative dolaze i iz lokalne i globalne razine. Stoga društvima trebaju globalni građani koji mogu djelovati i stvarati nove modele. Kao što se temelji na kulturi dijaloga i suradnje, globalna edukacija je snažan proces u borbi protiv nejednakosti i svih oblika nasilja (kao što su ekstremizam i netrpeljivost), za rješavanje gore navedenih problema i izgradnju pozitivne alternative.

Na Kongresu smo definirali kompetencije i identificirali politike koje doprinose razvoju informiranog i aktivnog građanstva, spremnog da promovira održive životne stilove i okolišna prava, interkulturalno razumijevanje i međureligijski dijalog, solidarnost i društvenu pravdu, s osobitim fokusom na mladima.

Preporuke su podijeljenje na pet područja:

- Nacionalna strategija razvoja i implementacije (National Strategy Development and Implementation)

- Kurikulum i edukacija na nacionalnom i lokalnom nivou (Curricula and Education at the National and Local Levels)

- profesionalni razvoj edukatorima (Professional Development of Educators)

- podrška, praćenje i evaluacija (Quality support, Monitoring and Evaluation)

- senzibilizacija javnosti (Awareness Raising and Outreach)

Detaljne preporuke nalaze su u privitku ovog članka.


Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.