Azil i integracijske politike

Medium_dunavski_kompas

DUNAVSKI KOMPAS - platforma koja migrantima olakšava pristup informacijama o pravima i obvezama

U Zagrebu je danas predstavljena platforma Dunavski kompas izrađena kako bi migrantima olakšala ekonomsku i društvenu integraciju u društvo u koje su pristigli. Dunavski kompas pokriva sva važna životna područja: boravak, rad, učenje jezika, obrazovanje, svakodnevni život i zdravlje te nudi pregled svih važnih prava i mogućnosti ovisno o nacionalnom kontekstu zemalja koje sudjeluju u projektu. Hrvatska nije jedina zemlja koja nudi ovu platformu, već su tu i druge zemlje dunavske regije, pa je tako ista struktura poglavlja i informacija dostupna i za Sloveniju, Austriju, Njemačku, Češku, Slovačku, Mađarsku i Srbiju.

Medium_porin_mup_ivan_novosel__julija_kranjec__dag_or_i_

MUP izbacuje CMS iz prihvatilišta za tražitelje azila!

Ministarstvo unutarnjih poslova je Centru za mirovne studije onemogućilo ulazak u prihvatilišta za tražitelje azila, odbivši produžiti sporazum o suradnji organizaciji koja pruža podršku izbjeglicama već 15 godina, upozorili su predstavnici Centra za mirovne studije i Kuće ljudskih prava na konferenciji za medije održanoj u ponedjeljak 12. studenog ispred  Prihvatilišta za tražitelje azila u Zagrebu. Neuvjerljivo objašnjenje MUP-a za takvu odluku su navodni nedostatak fizičkog prostora u kojem bi se aktivnosti mogle odvijati te tvrdnja kako ima dovoljno drugih angažiranih organizacija u prihvatilištima.

Medium_pandpas

[WEBINAR] Sheme za facilitiranje uključivanja i prevencije ksenofobije i radikalizacije prije i nakon dolaska izbjeglica

Ako želite saznati više o fenomenu migracija danas iz perspektive Europskog parlamenta i primjerima integracijskih aktivnosti u Sloveniji, Portugalu, Italiji, Hrvatskoj i na Cipru prijavite se za webinar u sklopu projekta PandPas - sheme za facilitiranje uključivanja i prevencije ksenofobije i radikalizacije prije i nakon dolaska izbjeglica. 

Medium_dan_nenasilja_2

[MEĐUNARODNI DAN NENASILJA] Zaustavite nasilje nad izbjeglicama!

Nasilje prema izbjeglicama na hrvatskim granicama mora prestati, upozorili su aktivisti i aktivistkinje Inicijative Dobrodošli! na Međunarodni dan nenasilja pred zgradom Vlade Republike Hrvatske. Pred Vladu RH donijeli su slike ozljeda, za koje izbjeglice svjedoče da su zadobile pri pokušaju prelaska hrvatske granice. Izbjeglice tako svjedoče o fizičkom nasilju, seksualnom nasilju te krađama. Upravo takve priče mogle su se čuti danas pred Vladom koja se već predugo oglušuje na sva upozorenja o nasilju te čiji ministar odbacuje sve navode kako se nasilje događa.

Medium_je_evo

Izmjene pravilnika o boravku u prihvatnim centrima za strance - novo ograničavanje prava izbjeglica i stranaca

Ne smije proći neopaženo nastojanje Ministarstva unutarnjih poslova da podzakonskim aktima dodatno ograniči zajamčena prava izbjeglica i stranaca.  Naime, izmjenama Pravilnika o boravku u prihvatnom centru za strance  koje su trenutno u postupku javnog savjetovanja, reguliraju se uvjeti u centrima gdje se stranci, uključujući i izbjeglice, lišavaju slobode. 

Medium_no_zatvoren_bez_temelja1

365 dana zatvoren bez temelja

Godinu dana od uhićenja u Hrvatskoj na temelju turske tjeralice i šest mjeseci od odluke Ustavnog suda o privremenoj zabrani izručenja, kurdski izbjeglica gospodin Oral i dalje je pritvoren u osječkom zatvoru. Dodatno, INTERPOL je potvrdio da je tjeralica na temelju koje je uhićen - nevaljana. Ne samo da se g. Orala ne smije vratiti u Tursku, nego ga se odmah treba pustiti na slobodu i omogućiti mu povratak u Švicarsku gdje s obitelji već 13 godina ima odobren azil.  

Stoga Centar za mirovne studije pita nadležne, zbog čega je g. Oral još uvijek u zatvoru?

 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.