Obrazovanje protiv instrumentalizacija

Large_img_3406

U Zagrebu se od 24. do 28. studenoga održava 3. Europski kongres o Globalnom obrazovanju kojemu je cilj, kako navode organizatori, identificirati politike koje doprinose razvoju informiranog i aktivnog građanstva.

Kongres, koji se održava u hotelu International, organizira Centar za mirovne studije u suradnji sa Centrom North South Vijeća Europe i pod pokroviteljstvom Europske komisije. Tema ovog trodnevnog kongresa je „Obrazovanje za globalno građanstvo: jedinstvo u raznolikosti“, a obuhvatit će rezultate i spoznaje regionalnih i nacionalnih seminara o "Globalnom obrazovanju" održanih u posljednje tri godine.

"Centar za mirovne studije od početka 2015 godine surađuje s North South Centreom kao lokalni i nacionalni koordinator za globalno obrazovanje. Za to smo se opredijelili zato što stvari kojim se "Globalno obrazovanje" bavi smatramo važnim, kao i vještine i vrijednosti koje promiče.", rekla je za Hinu Lana Jurman iz Centra za mirovne studije. 

Na kongresu sudjeluje 142 profesionalaca iz područja obrazovanja, donositelja odluka, predstavnika inozemnih ministarstava, akademske zajednice i domaćih i međunarodnih organizacija iz 43 države diljem svijeta.

"Većina problema s kojima se danas suočavamo proizlazi iz neznanja. Obrazovanje tu služi kako bi se oduprijeli instrumentalizaciji od strane bilo kakve grupe koja pokušava manipulirati ljudima. Jedan od ciljeva Globalnog obrazovanja je stvaranje kritičkog mišljenja građana o svijetu u kojem žive, njihovim odgovornostima i onome što mogu učiniti", rekao je za Hinu Miguel Silva iz North South Centrea, jednog od glavnih organizatora ovog događanja, te dodao kako se "današnji čovjek ne može nazvati obrazovanim ako nije upoznat s rastućom povezanošću lokalnog i globalnog".

Cilj je kongresa definirati kompetencije i identificirati politike koje doprinose razvoju informiranog i aktivnog građanstva, spremnog da promovira održive životne stilove i okolišna prava, interkulturalno razumijevanje i međureligijski dijalog, solidarnost i društvenu pravdu, s osobitim fokusom na mladima.

Tijekom kongresa održavat će se tematske radionice koje će se baviti s tri teme – interkulturalnim i međureligijskim dijalogom, obrazovanjem za održivost, te aktivnim građanstvom.  

"Cilj radionica je razmijeniti iskustva koja smo dobili kako bi išli naprijed, izgradili analizu situacije onoga što se događa u svijetu i novih elemenata koje moramo uzeti u obzir, te stavljanje svega toga u perspektivu. Obrazovanje je proces koji traje, pa uvijek moramo biti u toku s novim izazovima", rekao je Silva.

Rezultat radionica bit će oblikovanje prijedloga strategije koja će biti okvir za daljnji razvoj pedagoških alata, kao i vodič za predstavnike institucija koji će ih informirati o tome čemu teže ljudi iz područja obrazovanja.

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.