Medium_naslovna

Uloga sveučilišta u afirmaciji građanskog odgoja i obrazovanja

Potreba oblikovanja proaktivne uloge sveučilišta neizmjerno je važna u afirmaciji sadržaja vezanih za područje ljudskih prava i demokratskog građanstva, metodike utemeljene na participativnim i demokratskim načelima kao i u potencijalu akademske zajednice u obrazovanju nastavnika srednjih i osnovnih škola. Okrugli stol 'Uloga sveučilišta u afirmaciji građanskog odgoja i obrazovanja' održava se 6. studenoga u Kući ljudskih prava, u suradnji s Centrom znanja Kuće ljudskih prava i GOOD Inicijativom. Program okruglog stola nalazi se u privitku. 

Medium_img_2324

Medijska edukacija

Fade In i Centar za mirovne studije organiziraju edukaciju medija o migracijskim i izbjegličkim kretanjima te etici medijskog izvještavanja o migrantima i izbjeglicama. Edukaciju vode: Gordana Vilović (FPZG), novinari Barbara Matejčić i Davor Konjikušić i Emina Bužinkić (CMS). 

Medium_tito

Kulturna baština i politike sjećanja / The Politics of Heritage and Memory

Promocija publikacije Kulturna baština i politike sjećanja/ The Politics of Heritage and Memory u izdanju Sveučilišta u Zagrebu i Centra za mirovne studije održat će se u utorak, 4. 11. 2014., u 18h u Medijateci Francuskog instituta (Preradovićeva 5, Zagreb). Knjiga donosi radove s konferencije održane prošlog listopada u Zadru u sklopu projekta Sveučilišta u Zagrebu, Kula Stojana Jankovića - pokretač održivog razvoja Ravnih kotara, a predstavit će ju Petra Jurlina iz CMS-a, prof. dr. Vjeran Pavlaković (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet) i Saša Šimpraga, samostalni istraživač, autor knjige "Zagreb - javni prostor".   

Medium_p1040680

Ostvarivanje prava manjina: integracija ili sukob i podjela?

Drugog vikenda u listopadu, u sklopu projekta Polling voices - Citizens debate and advocate for sustainable social change, dvadesetak građana iz Hrvatske razgovaralo je o temi ponekad izazovnog suživota nacionalnih manjina i većine u Hrvatskoj.   Tko je gledao "Život na sjeveru", scena će mu biti poznata - stanovnici jednog aljaškog gradića se po potrebi nalaze kako bi raspravili stvari koje ih se sve tiču (danas bi rekli, od javnog interesa). Samo se jedan izdvaja po statusu i ekonomskoj nadmoći, ali ni to mu ne pomaže ako se nitko s njim ne slaže - i on je naposljetku tek samo član te zajednice. Na tragu ovakvih okupljanja građana koja sežu do grčkih polisa, razvijaju se i modeli participativne demokracije poput deliberacijske demokracije koja nam je poslužila kao metodološki okvir za raspravu o temi oko koje se u nekim dijelovima naše zemlje i dalje lome koplja. 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.