Suzbijanje diskriminacije

Medium_5987747584371967095

Na međunarodni dan migranata CMS predstavio istraživanje: Bez obzira na porast predrasuda, većina želi zaštitu stranaca od diskriminacije

U Hrvatskoj su u posljednjih desetak godina porasle predrasude, ksenofobija, doživljaji prijetnje i negativan odnos prema doseljavanju stranaca, a posebice prema konkretnim skupinama migranata, pokazalo je istraživanje „Stavovi prema strancima i manjinama u hrvatskom društvu u 2024. godini: prijetnja, susret, suživot?“ čije je preliminarne rezultate objavio Centar za mirovne studije (CMS) na Međunarodni dan migranata.

Medium_medunarodni_dan_migranata_2024_ribnjak-1200x628

Međunarodni dan migranata u Centru mladih Ribnjak

U Centru mladih Ribnjak, 15. prosinca 2024. godine od 10 do 23 sata obilježit će se Međunarodni dan migranata, kojeg je Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila 18. prosinca 2000. godine. Cilj obilježavanja ovog dana je isticanje doprinosa migranata gospodarstvima njihovih zemalja i zemalja u koje migriraju te promicanje važnosti zaštite ljudskih prava i osiguranje dostojanstvenih životnih uvjeta.

Medium_untitled_design__2_

Muslimani u Europi suočeni su sa sve većim rasizmom i diskriminacijom

Svaki drugi musliman u Uniji suočava se s rasizmom i diskriminacijom u svakodnevnom životu – što predstavlja značajan porast u odnosu na 2016. godinu. Muslimanke, muslimani i njihova djeca meta su ne samo zbog svoje vjere, već i zbog boje kože, etničkog podrijetla ili imigrantskog statusa. Mladi muslimani rođeni u Uniji i žene koje nose pokrivala za glavu posebno su pogođeni, neki su od nalaza najnovijeg izvještaja Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA).

Medium_untitled_design__1_

Židovi u Europi se još uvijek suočavaju s visokom razinom antisemitizma

Antisemitizam i dalje postoji u Europskoj uniji, pogađajući Židove kako u fizičkoj svakodnevici, tako i u online svijetu. Zabrinutost za sigurnost i česta uznemiravanja prisiljavaju mnoge da sakriju svoj identitet. Ovi alarmantni uvidi dolaze iz najnovijeg istraživanja Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA). Europska unija i neke njezine države članice uvele su mjere i akcijske planove za borbu protiv antisemitizma. Države članice EU moraju nastaviti graditi na tim naporima kako bi osigurale da Židovi mogu živjeti svoje živote dostojanstveno, slobodni od mržnje i straha, a što je posebno važno s obzirom na utjecaj kojeg trenutni sukob na Bliskom istoku ima na židovske zajednice u Europi.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.