Kroz "Grad za sve" progovaramo o problematici rasizma, kao i specifičnoj situaciji života izbjeglica u Hrvatskoj

Large_grad_za_sve__1_

U proteklih mjeseci održale smo dva javna događanja s ciljem osvještavanja javnosti o problematici rasizma s kojima se suočavaju rasijalizirane manjine u Hrvatskoj, kao i specifičnoj situaciji u kojoj žive izbjeglice u Hrvatskoj. Htjele smo dati i stvoriti prostor za progovaranje pogotovo onima koji dolaze iz zemalja u kojima trenutno svjedočimo ekstremnom nasilju koje nije u fokusu javnosti, medija niti je dio naše svijesti i mobilizacijskih napora. Javna događanja organizirana su u sklopu europskog projekta Grad za sve - odgovorno djelovanje za uključive lokalne zajednice.

Prvi javni događaj, panel rasprava „Rasizam na tapetu: vrste, manifestacije i načini borbe'' održan je na Međunarodni dan za eliminaciju rasne diskriminacije 21. ožujka u Dnevnom boravku Centra mladih Ribnjak. Gosti i gošće panela, Oladayo Hamidat Hassan iz Panafričkog društva u Hrvatskoj, Siniša Senad Musić iz Romske organizacije mladih Hrvatske, Emina Bužinkić s Instituta za razvoj i međunarodne odnose i Nina Čolović iz Srpskog narodnog vijeća tematizirali su tijekom diskusije različite vrste rasizma u Hrvatskoj poput anti-romskog rasizma, islamofobije, anti-crnačkog rasizma te pojašnjavali njihove specifičnosti, uzroke i manifestacije u društvu. Kraj panela gosti su zatvorili razgovorom o potencijalima za povezivanje i gradnju koalicijskih suradnji u borbi protiv rasno nejednakog društva koji ostaje i postaje realnost za sve više naših sugrađana i sugrađanki.  Panel diskusija bila je i dio programa Tjedna borbe protiv rasizma kojeg smo organizirale od 18. do 24. ožujka s ciljem ukazivanja na sve vidljivije instance rasno motiviranog nasilja u zemlji, strukturnog i institucionalnog rasizma te otvaranja prostora za bolje razumijevanje i razmjenu iskustava, kao i mapiranja načina borbe protiv rasno isključivih društava.

Drugi javni događaj Centar za mirovne studije organizirao je u suradnji s Inicijativom za slobodnu Palestinu, također u formatu panel diskusije pod nazivom "Tkanje transnacionalnih solidarnosti u vrijeme genocida i izbjeglištva" u Multimedijalnom Institutu. Panel diskusija održana je na Svjetski dan izbjeglica, s ciljem osvještavanja javnosti o životu izbjeglica u Hrvatskoj, no i trenutnih situacija ekstremnog nasilja kojem su pogođene njihove zemlje podrijetla, zemlje čije su povijesti i sadašnjost gotovo izbrisane iz medijskog i javnog prostora, ili pak uokvirene unutar imperijalno-orijentalističkih okvira Zapada. Panelisti i panelistkinje, Kamilia iz Palestine, Hannan iz Sudana, Alain iz Konga, Seid iz Eritreje i Leandre iz Burundija na panelu su progovorili o ratnom nasilju, militarizaciji i izbjegličkim situacijama u svojim zemljama, iz kojih su većina i sami morali prisilno izbjeći. Neki od njih opisali su svoje izbjegličko putovanje, kao i svoje trenutne živote u Hrvatskoj, te povukli različite paralele između sustava opresije s kojima su se suočavali u zemljama podrijetla sa sustavima opresije koje su ih dočekali u životu u Europi. Također, razlagali su načine na koje zajednički možemo graditi solidarnost u vrijeme teških podjela. Također unutar projekta Grad za sve i unutar programa 11. Tjedana IZBJEGLICAma! za javnost smo u suradnji sa senegalskim glazbenikom i perkusionistom Commijem Baldeom podržale održavanje radionice sviranja djembe bubnjeva i zapadnoafričkog plesa, a Commi Balde nastupio je svirajući djembe bubanj na Bundeku tijekom druženja povodom proslave Svjetskog dana izbjeglica. 

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.