Solidarnost civilnog društva s izbjeglicama u briselskim institucijama i parkovima

Large_img_3794

Jučer, 16. rujna, Europski gospodarsko-socijalni odbor jednoglasno je donio Rezoluciju o izbjegličkoj krizi kao izraz zajedničke zabrinutosti predstavnika poslodavaca, sindikata i civilnog društva širom EU. 

U Rezoluciji se izražava žaljenje zbog patnje izbjeglica, migranata i tražitelja azila, a osiguranje sigurnog pristupa EU i pružanje dobrodošlice ističu kao odgovornost svih država članica i dio temeljnih europskih vrijednosti. 

Europsku uniju se poziva da sada djeluje kao prava unija te donese jedinstveno pravo azila, počevši s revizijom Dublinske uredbe.

"Vrijeme je da vlade i političari počnu pratiti građane, udruge i mnoge općine koje se mobiliziraju puno brže nego li naše vlade i institucije EU. EGSO žali što Vijeće još nije bilo sposobno donijeti nužnu odluku u ovoj hitnoj humanitarnoj krizi. Stoga EGSO traži od Europskog vijeća da održi izvanredni summit do kraja mjeseca kako bi se postigao dogovor o konkretnim mjerama i akcijama, uključujući i shemu pravednih kvota."

EGSO zahtjeva trenutačnu odgovornu i kolektivnu europsku akciju za rješavanje masovnog dolaska izbjeglica: EGSO-vu odluku o trenutnoj izbjegličkoj krizi prenosimo u cijelosti.

Trenutna neprihvatljiva situacija tražitelja azila zahtjeva robusnu strategiju na razini EU u suradnji s državama članicama, socijalnim partnerima i drugim interesnim skupinama za neposredno rješavanje višestrukih problema s kojima se suočavaju izbjeglice. 

Humanitarna kriza koja je u tijeku i koju trpi veliki broj izbjeglica od velike je važnosti za naš Odbor jer muškarci, žene i djeca svakodnevno riskiraju svoje živote kako bi dosegli Europu. Raspon trenutne izbjegličke krize je bez presedana, a države članice njome su neravnomjerno pogođene. Izazovna situacija zahtjeva od članica Europske unije da pokažu solidarnost istovremeno prema ljudima koji bježe od rata, progona, sukoba i siromaštva te jedne prema drugima. Osigurati im siguran ulazak i pružiti im dobrodošlicu odgovornost je svih država članica i dio je naših temeljnih europskih vrijednosti.

EGSO izražava svoju solidarnost i duboko žali za izgubljenim životima i teškim uvjetima s kojima su suočene izbjeglice na putu za sigurnost. Pozivamo socijalne organizacije, posebice one zastupljene u EGSO-u da učine sve u njihovoj mogućnosti kako bi prihvatili i integrirali izbjeglice. EGSO hvali predanost ljudi koji su zaposleni u javnim službama i nevladinim organizacijama te volontera aktivnih u grassroot inicijativama diljem Europe koji pružaju pomoć onima kojima je potrebna.

Europska unija danas treba postupiti kao prava unija i usvojiti jedinstveni zakon o azilu počevši od revizije Dublinske uredbe. Vrijeme je da vlade i političari slijede vodstvo građana, udruga, kao i brojnih općina koje mobiliziraju puno više i brže nego naše vlade i institucije EU. EGSO izražava žaljenje što Vijeće još nije u mogućnosti poduzeti potrebne odluke u ovoj kritičnoj humanitarnoj krizi. Zbog toga EGSO poziva Europsko Vijeće na izvanredni samit prije kraja mjeseca kako bi se postigao dogovor oko konkretnih mjera i akcija, uključujući i pravedan sustav kvota.

EGSO je vrlo zabrinut zbog trenutačnog narušavanja Schengenskog sporazuma i slobodnog kretanja, jednog od temeljnih postignuća koja uživaju građani EU. 

Također je nužno razviti neposredne mjere za rješavanje temeljnih uzroka trenutnih izbjegličkih odlijeva. EU mora surađivati sa zemljama podrijetla i tranzitnim zemljama oko ovih problema i EGSO podržava pristup temeljen na ljudskim pravima koji je Komisija predvidjela za ovu suradnju. Naposljetku, EGSO ističe nužnost uključivanja civilnog društva u dijalog s trećim zemljama.

 

Link na vijest na web stranici EGSO-a na engleskom: http://www.eesc.europa.eu/?i=portal.en.news.36739

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.