Konferencija "Sukob ekstradicijskog i izbjegličkog prava: uzajamno priznavanje azila i 'non-refoulement' principa između država članica Europske unije“
Ovom konferencijom želimo potaknuti temu poboljšanja međunarodnog institucionalnog okvira kako bi se dodatno zaštitile osobe pod međunarodnom zaštitom. Smatramo da podizanje ovog pitanja na međunarodnoj institucionalnoj razini od strane hrvatskih institucija doprinosi prepoznavanju hrvatskih napora u zaštiti ljudskih prava. Konferencija će se održati 11. i 12. prosinca 2014. godine u Hotelu Panorama.
Osobe pod međunarodnom zaštitom nisu izuzete od primjene međunarodnih i nacionalnih propisa, tako ni ekstradicije, međutim apsolutno je obvezna primjena načela zabrane prisilnog udaljenja ili vraćanja (non-refoulement). Načelo non-refoulement propisuje da nije dopušteno prisilno udaljiti ili na bilo koji način vratiti stranca u državu u kojoj bi njegov život ili sloboda bili ugroženi zbog rasne, vjerske ili nacionalne pripadnosti, pripadnosti određenoj društvenoj skupini ili radi političkog mišljenja te bi mogao biti podvrgnut mučenju, nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju.
Dok je sustav crvenih tjeralica Interpola izuzetno važan u borbi protiv kriminala koji nalazi način prelaska preko međunarodnih granica, događa se da se taj sustav koristi kako bi se osobe koje su pod međunarodnom zaštitom dalje proganjale iz istih razloga iz kojih su dobile međunarodnu zaštitu druge države. Na razini Europske unije, uzajamno priznavanje azila i načela non-refoulement spriječilo bi izručenje osoba u zemlje u kojima bi tim osobama bio ugrožen život ili bi mogle biti podvrgnute mučenju, nečovječnom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju. Zbog toga smatramo da je nužno razmišljati kako omogućiti zaštitu osobama pod međunarodnom zaštitom od daljnjeg proganjanja. Naš stav je da se zaštita treba osigurati na svim razinama te da su institucionalne garancije nužne da bi se zaštitile izbjeglice od daljnjeg progona i na konferenciji želimo razmatrati moguća i konkretna rješenja.
Prvi dan konferencije predvidjeli smo za dva konkretna panela s uvodnim izlaganjima o temi te prostorom za diskusiju sudionika dok je drugi dan predviđen za rad na preporukama nastalim kroz dosadašnji rad Centra za mirovne studije. Preporuke će biti upućene svim nadležnim institucijama i organizacijama civilnog društva koje se bave ovom temom.
Jezici konferencije su hrvatski i engleski te će biti osiguran simultani prijevod.
Za sudjelovanje je potrebno ispuniti kratki prijavni obrazac u privitku te ga poslati na e-mail: cvijeta.senta@cms.hr do petka, 5. prosinca 2014. godine.
Za sve dodatne informacije obratite se na e-mail: cvijeta.senta@cms.hr, mob.: +385 (0) 91 9105672.