Smrt šestogodišnje Madine i dalje prolazi nekažnjeno

Large_svjetski_dan_migranata_-_cms_-_zagreb_uz_madinu___14_

Prije gotovo sedam godina, šestogodišnja Madina Hussiny tragično je izgubila život, a pravda za njezinu smrt i dalje izmiče. Unatoč jasnoj presudi Europskog suda za ljudska prava (ESLJP), Hrvatska nije adekvatno reagirala na zahtjeve za istragom odgovornosti i obeštećenjem obitelji Hussiny. Centar za mirovne studije i Kuća ljudskih prava Zagreb upozorili su Odbor ministara Vijeća Europe na ozbiljne propuste Hrvatske u provođenju presude.

Nakon što je presuda ESLJP-a postala pravomoćna, zbog težine prekršenih prava, ušla je pod pojačan nadzor Odbora ministara. Odbor prati korake koje Hrvatska poduzima kako bi spriječila ponavljanje kršenja ljudskih prava koja je pretrpjela obitelj Hussiny .

Podsjećamo, ESLJP je 2021. godine utvrdio da je Hrvatska prekršila niz prava zajamčenih Europskom konvencijom za zaštitu ljudskih prava, uključujući Madinino pravo na život. Dio obitelji je protjeran iz Hrvatske, a kad su se uspjeli vratiti i zatražiti azil, cijela obitelj je nezakonito lišena slobode i tretirana na nečovječan način te im pritom nije dopušten pristup odabranoj odvjetnici. 

Unatoč presudi koja zahtijeva učinkovitu istragu i obeštećenje obitelji u najvećoj mogućoj mjeri, Hrvatska nije adekvatno postupila, na što Centar za mirovne studije i Kuća ljudskih prava upozoravaju Odbor ministara u svom podnesku. Najviše zabrinjava što USKOK ni u ponovljenom postupku nije proveo temeljitu istragu kako bi našao odgovorne za smrt malene Madine, iako su postojale jasne preporuke odvjetnika obitelji, pučke pravobraniteljice i organizacija civilnog društva. USKOK je ponovio iste propuste kao i prethodno te odbacio kaznenu prijavu, čime je ignorirao pravomoćnu presudu ESLJP-a. Sedam godina nakon Madinine smrti, nitko nije kažnjen.

Neučinkovite istrage u slučajevima policijskog postupanja nisu izolirani incidenti, već sustavna praksa. Zataškavanja unutar MUP-a, međusobna zaštita policijskih službenika te uništavanje dokaza omogućavaju nekažnjivost odgovornih.

Stoga su Centar za mirovne studije i Kuća ljudskih prava Zagreb predali su novi podnesak Odboru ministara Vijeća Europe s preporukama za implementaciju presude. Tražimo od Vlade konkretan akcijski plan koji uključuje učinkovitu istragu, sankcioniranje odgovornih i naknadu štete obitelji. Također, zahtijevamo sustavne promjene koje će zaustaviti nezakonita protjerivanja, sankcionirati odgovorne te osigurati učinkovit nadzor rada policije i poštivanje vladavine prava u Hrvatskoj.

Slučaj Madine Hussiny ostaje snažan podsjetnik na potrebu za pravdom i odgovornošću, kao i na važnost zaštite ljudskih prava u svakoj državi.

Fotografija projekcije koja prikazuje protjerivanje Madinine obitelji iz Hrvatske željezničkom prugom / element iz stripa Madina autorice Ene Jurov.: Buga Cvjetanović

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.