Izjava Centra za mirovne studije povodom situacije u Izraelu i Palestinskim područjima
POZIV NA ZAUSTAVLJANJE NASILJA I AKTIVAN ANGAŽMAN HRVATSKE POLITIKE NA ZAUSTAVLJANJU SUKOBA I IZGRADNJI TRAJNOG MIRA
Centar za Mirovne studije ovime želi podržati poziv za mir, prestanak nasilja i okupacije na području Izraela i palestinskih teritorija. Osuđujemo svaku legitimizaciju i podršku nasilju, okupaciji i akcijama koje niječu ljudsko dostojanstvo, slobodu i sigurnost. Želimo kraj ratu, nasilju i okupaciji, jer znamo da ne postoji vojno rješenje za ovaj sukob, u što smo se mnogo puta do sada osvjedočili.
Vjerujemo da većina ljudi u Palestini i Izraelu ne podržava rat i politike koje vode u eskalaciju sukoba i militarizam, te želimo izraziti solidarnost sa svim ljudima koji su izloženi kontinuiranom nasilju. Svi građani Palestine i Izraela zaslužuju dostojanstven život, život bez straha i nasilja.
Prava jedne strane u sukobu ne mogu biti ostvarena uskraćivanjem prava drugoj strani. Institucije vlasti koje promiču poruke rata, nasilja i mržnje te koje neprestano pripisuju nepostojanje mira neuspjesima i greškama druge strane, dok istovremeno vode rat ili provode nasilje putem napada projektilima, iz aviona, brodova, samoubilačkim napadima, gradnjom nelegalnih naselja te kroz govor mržnje u medijima, nisu institucije koje žele doprinijeti miru, već prolongaciji nasilja.
Povijest nas uči da strah i beznađe potiču ekstremne stavove ljudi. Jačanju ekstremizma i Hamasa doprinijelo je kršenje palestinskih prava kao i nemogućnost da se njihova prava zaštite putem pregovora i suradnje. S druge strane, izraelski birači također odabiru radikalnije opcije na izborima u nadi da će ih oni biti u stanju bolje zaštititi. Scenarij je to kojem svjedočimo i u mnogim drugim dijelovima svijeta; začarani krug nasilja u kojem niti jedna strana nema hrabrosti zaustaviti politiku rata i započeti izgradnju mira.
Vođe koji niječu povijesne zločine i zvjerstva činjena drugima, koji niječu zločine koje su njihova društva počinila, koji nastavljaju podcjenjivati nas, naša društva i ljudsko dostojanstvo promičući mržnju i demonizaciju - to nisu vođe koje možemo podržati. Za takve postupke trebali bi i pravno odgovarati.
Od hrvatskih institucija zahtijevamo direktno, nepristrano i vidljivo protivljenje opetovanom nasilju i zalaganje za izgradnju trajnog i održivog mira za sve ljude u Palestini i Izraelu. Očekujemo solidarnost sa SVIM stranama i žrtvama, ali i učinkovite, direktne i konstruktivne akcije. Pozivamo građane i političare da doprinesu zaustavljanju nasilja i odbiju prihvatiti nelegitimnu i neiskrenu retoriku „legitimnosti obrane" kako bi se opravdalo ratna djelovanja u kontekstu u kojem ciklusi nasilja donose patnju ljudima na svim stranama.
Novinare pozivamo da odbiju biti dio nasilja. Pozivamo ih da izvještavaju informirano, profesionalno, nepristrano i odgovorno te da se fokusiraju na to što je učinjeno za mir. Da propituju retoriku „napada" i „obrane" , a ne da ju pronose, jer se time može samo poticati eskalaciju nasilja. Pozivamo novinare da se suzdrže od „uokvirivanja" konflikta u skladu s ideološkim linijama bilo koje strane i time izbjegnu retoriku političara koja odražava i promiče nasilje i demonizaciju druge strane. Potičemo ih da prikažu iskrenost i patnju svih, kao i akcije solidarnosti unutar Izraela i Palestine, te one koje se odvijaju na globalnoj razini.
Opasno i nesmotreno je tvrditi da je za sukob kriva jedna strana kao i da su obje strane podjednako krive. Trenutni krug nasilja, ne može se izvaditi iz konteksta i gledati izdvojeno obzirom je dio puno većeg ciklusa, složenog i dugotrajnog, na čiju kompleksnost su utjecali i utječu mnogi i različiti unutarnji i vanjski akteri. Ovo nasilje je dio kontinuiranog sukoba u kojem potrebe niti jedne strane nisu zadovoljene. Problem se ne može promatrati odvojeno od cijelog niza „potraživanja" obje strane : potrebe Izraela za sigurnošću i zahtjeva Palestinaca za prestankom okupacije, pravom na samoopredjeljenje i suverenost, pravom izbjeglica na povratak (i/ili reparaciju), povlačenjem Izraela s teritorija Zapadne obale (vojske i nelegalnih naselja) te, unutar Izraela - izjednačavanjem građanskih prava Palestinaca s pravima Izraelaca.
Dr. Ezzeldeen Abu al-Aish, doktor iz Gaze koji je izgubio 3 kćeri u Izraelskoj operaciji Lijevano olovo (2008/2009):
„Naposljetku, mir nije ono što imamo kada prestane bombardiranje. Mir je situacija kada imate vjere, nade, sigurnosti,spokoja i suosjećanja. Svatko ima dužnost misliti neovisno i odbiti misliti i govoriti na način „mi i oni": naša djeca i njihova djeca, naše žrtve i njihove žrtve. Umjesto toga trebamo se probuditi i sjetiti da smo povezani jedni s drugima i uvijek ćemo biti. Mi smo dio jedni drugih i to su naša djeca, naš problem, naš rat, naša tragedija, naše žrtve, naša budućnost i naš mir."
Izvor: http://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-4308413,00.html
Centar za Mirovne studije