Organizacije potpisnice izjave:
Amnesty International Hrvatske, Cesi, CERD, Forum za slobodu odgoja, Forum Roma Hrvatske, Udruga romskog prijateljstva – LUNA
IZJAVA ZA JAVNOST POVODOM NAPADA NA GRUPU ROMA U ZAGREBAČKOM NASELJU PREČKO
U noći s četvrtak na petak, petorica mladića napala su desetak Roma u zagrebačkom naselju Prečko. Na sreću nema stradalih, ali kako izvještava Jutarnji list (26.6.2009.), ovaj napad na Rome od strane skinheadsa četvrti je po redu službeno zabilježeni napad na romsku nacionalnu manjinu u ovoj godini. Osuđujemo svako nasilje, a pogotovo zločin iz mržnje - zločin koji su počinitelji počinili motivirani nekom od osobina žrtve kao što je boja kože, vjera, nacionalnost, seksualna orijentacija i sl. Zločin iz mržnje najbrutalnija je pojavnost netrpeljivosti i diskriminacije (u RH Zakon o suzbijanju diskriminacije je na snazi od 1.1.2009.). Napominjemo da su Romi u vrlo nepovoljnom položaju u društvu te da su žrtve zločina iz mržnje najčešće ugroženije od sličnih slučajeva koji se ne zasnivaju na predrasudama. Nadalje, namjera napadača je i zastrašivanje što u ovom kontekstu (napada na pripadnike romske nacionalne manjine kao ranjive skupine) ima dodatnu težinu.
Zahtjevamo brzu i efikasnu istragu policijskih službenika te procesuiranje ovog nemilog događaja kao kaznenog djela, a ne prekršajnog. Podsjećamo da je Republika Hrvatska izgubila dva spora pred Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu zbog nedjelotvornosti predistražnog postupka. U slučaju Šečić protiv Hrvatske prošlo je sedam godina, pošto je više osoba pretuklo pripadnika romske manjine, a da nije završen predistražni postupak i djelotvorna istraga. U presudi Europskog suda za ljudska prava (2007.) navedeno je kako je neprihvatljivo da je policija, svjesna da je događaj najvjerojatnije motiviran etničkom mržnjom, dopustila da istraga traje više od sedam godina, a da nije ništa ozbiljno učinila da bi otkrila ili kazneno gonila počinitelja. U drugom slučaju, Beganović protiv Hrvatske koji je objavljen prije 4 dana, Europski sud za ljudska prava je presudio da hrvatske vlasti i sudovi nisu ispunili obvezu efikasne istrage te nisu odgovarajuće istražili niti procesuirali napadače. U oba slučaja Sud podsjeća da kada se istražuju izgredi nasilja, državne vlasti imaju dodatnu dužnost poduzeti razumne korake kako bi raskrinkale svaki rasistički motiv i utvrdile jesu li u tim događajima mogle ulogu odigrati etnička mržnja i predrasude.