Mirovni studiji - prostor za nemirne građane
Mirovni studiji su neforrmalni obrazovni program Centra za mirovne studije i Mirte koji je namjenjen zainteresiranim građanima, onima koji se žele uključiti u rad na nenasilnoj društvenoj promjeni.
Mirovni studiji su interdisciplinarno područje koje stvara obrazovni, istraživački i politički potencijal za nenasilnu društvenu promjenu. Mirovni studiji se oslanjaju na postojeće teorije i prakse, kako bi shvatili uzroke nasilnih sukoba, razvili pristupe za zaustavljanje nasilja, rata i teških kršenja
ljudskih prava i utjecali na izgradnju pravednog mira koje ide pod ruku s izgradnjom pravednih sustava koji se odupiru direktnom i strukturnom nasilju, opresiji i isključivanju, te promišljaju i grade alternative.
Negativan mir shvaćen kao odsustvo nasilja, rata i održavanje ravnoteže straha, proširujemo konceptom pozitivnog mira – orijentacijom na uklanjanje uzroka sukoba. Pored teorija, strategija i poznavanja javnih politika, na Mirovnim studijima se artikuliraju postojeće aktivističke prakse i potiču novi oblici rada na društvenoj promjeni.
Voditelji i gosti predavači su dobri poznavatelji pojedinih područja, teorija i politika, osobe s direktnim aktivističkim iskustvom te motivacijom za artikuliranje, organiziranje i sudjelovanje u promjenama.
Na Mirovnim studijima koristimo pristupe interdisciplinarnog, participativnog i iskustvenog učenja koji pretpostavljaju da su procesi koje analiziramo kompleksniji od jedne znanstvene discipline, da svatko dolazi s određenim iskustvom i znanjem, a da nas informirana razmjena znanja i iskustva, uz kritičko propitivanje osnažuju za djelovanje. Teorije se propituju u kombinaciji s praktičnim i iskustvenim učenjem kroz analize tekstova i medijskih sadržaja, diskusije, prezentacije, rad u manjim skupinama, igre uloga i druge iskustvene vježbe, oluje ideja, barometre stavova i brojne druge metode koje osnažuju za djelovanje.
Sudionici/e Mirovnih studija mogu biti nemirni građani koji žele aktivno sudjelovati u izgradnji društva s manje nasilja i isključenosti, a više jednakosti i pravde.
Kao neformalni obrazovni program Mirovni studiji se provode pri Centru za mirovne studije u kontinuitetu od 1997., a u radnoj godini 2016 -17. priprema se 250 sati radionica, predavanja, praktičnih radova i javnih dijaloga. Predavanja i radionice održavaju se utorkom i četvrtkom od 17 do 21 sati te jednu subotu mjesečno, od 10 – 17 sati, u Kući ljudskih prava, Selska 112c. Program traje od listopada 2016. do lipnja 2017.
Moduli i kolegiji
I: Uvod u mirovne studije
1. Uvod u mirovne studije: Suvremeni izazovi
2. Uvod u mirovno obrazovanje
3. Razumijevanje i transformacija sukoba
4. Uvod u nenasilno djelovanje
II: Ljudska prava
5. Uvod u ljudska prava (vrijednosti, mehanizmi zaštite, praksa)
6. Spol-rod-queer
III: Izgradnja mira
7. Uvod u izgradnju mira
8. Suočavanje s prošlošću
9. Ljudska sigurnost
IV: Suzbijanje rasizma i ksenofobije
10. Postkolonijalizam i migracije
11. Emancipacija kulturnog pluralizma u vrijeme izbjeglištva
V: Društvena solidarnost
12. Globalno društvo i održivi razvoj
13. Ekonomska nejednakost i radnička prava
14. Feministički pokreti i prakse