Novosti

Medium_maz

Mreža antifašistkinja Zagreba: Kapitalizam i fašizam

U duhu antifašističke borbe Mreža antifašistkinja Zagreba je direktnodemokratski kolektiv koji uspostavlja društvenu frontu koja unapređuje i aktualizira njene vrijednosti i u stanju je ne samo ukinuti represivne i diskriminatorne prakse već i dati emancipacijske društvene alternative. Metode koje aktualizira su: (samo)edukacija, direktna akcija, rotacija, a u predavanju dr. sc. Dijane Ćurković i Ivae Ivas iz Mreže antifašistkinja Zagreba, koje je održano u sklopu seminara Protiv fašizma danas, u organizaciji Mirovnih studija u suradnji s Antifašističkom platformom,  dan povijesni prikaz i usporedba kapitalizma i fašizma.

Medium_nk_zagreb_041

Aktivizam i sport: Na stadionu i oko njega - Nogometni klub Zagreb 041

Nogometni klub Zagreb 041 u skolpu seminara Protiv fašizma danas u organizaciji Mirovnih studija u suradnji s Antifašističkom platformom u  Kući ljudskih prava 9. veljače 2016. godine održao je predstavljanje svog rada i borbe protiv svih vrsta diskriminacije s porukom povratka nogometu kao sportu solidarnosti, zdravog nadmetanja, uvažavanja protivnika i sportu kojeg vole zbog njegove jednostavnosti i ljepote. 

Medium_foto_galerija_nova

Aktivizam i umjetnost- Koliko fašizma?

WHW kustoski kolektiv: Što, kako i za koga u sklopu seminara Protiv fašizma danas, predstavilo je projekt Koliko fašizma? provođenog od 2011. do 2013. godine. Projektom je ,polazeći od istoimene zbirke tekstova slovenskog filozofa i političkog aktivista Rastka Močnika objavljene 1995., kroz seriju izložbi i pratećih programa istraživao oblike organizirane, sustavne, i često zakonski utemeljene netolerancije koja prožima suvremenu javnu sferu, putanje kojima se ona razvijala u posljednjih dvadeset godina, kao i načine na koje politička apatija podržava oblike 'mekog' fašizma u svakodnevnom životu.

Medium_antifasistitrg_0_0_468x10000

Protiv fašizma danas

U Kući ljudskih prava 8. i 9. veljače 2016. godine u organizaciji Mirovnih studija/Mirte u suradnji s Antifašističkom platformom održan je seminar Protiv fašizma danas. Cilj seminara bio je poticanje razgovora, bistrenje i razumjevanje fašizma današnjice kao i mogućnost djelovanja. Zbog toga je na seminaru bilo govora o tome što mislimo kada kažemo antifašizam, koje vrijednosti su osnova onoga što stoji iza antifašizma te kako ih aktivno promicati i kojim načinima najdjelotvornije doprijeti do građana, suprotstavljajući se sve glasnijim nastojanjima ograničavanja sloboda i prava, represiji, diskriminaciji, rasizmu i ksenofobiji. 

Medium_klasi_

(Anti)fašizam i suvremenost – hrvatski slučaj

Predavanje dr.sc. Hrvoja Klasića u sklopu seminara Protiv fašizma danas, održano je 8. veljače 2016. godine u organizaciji Mirovnih studija/Mirte u suradnji s Antifašističkom ligom. Cilj predavanja je uz pomoć znanstveno utemeljenih činjenica učvrstiti stav da tolerancija, ravnopravnost, poštivanje drugih i drugačijih, izgradnja društva dijaloga itd. moraju (p)ostati temeljne i dominantne vrijednosti na kojima počiva svijet u kojem živimo. 

 

Medium_flag_of_lithuania.svg

Sudjelovanje civilnih snaga Litve u mirovnim operacijama

Ulaskom u Europsku uniju i euroatlantsku zajednicu NATO, 2004. godine, Litva je i službeno proglasila kako joj je cilj "da i dalje bude aktivna članica međunarodne zajednice, učinkovito pridonosi odgovorima na krize, krizno upravljanje i mirovnim operacijama", jedan od prioritetnih ciljeva vanjske politike. O sudjelovanju civilnih snaga Litve u mirovnim operacijama piše Vytaute Vailionyte, politologinja koja je provela četiri mjeseca na internshipu u Centru za mirovne studije. 

Medium_tea_vidovic__selma_banich_2

Igranje ping-ponga ljudima u sustavu azila

Inicijativa „Dobrodošli!“ upozorila je danas na konferenciji za medije održanoj u Kući ljudskih prava na ozbiljna kršenja ljudskih prava te stvaranje pravne nesigurnosti kao posljedice problematičnih praksi vraćanja izbjeglica iz Slovenije u Hrvatsku, te iz Hrvatske u Srbiju. Predstavljen je i izvještaj kojeg su napravili aktivisti Moving Europe razgovarajući s osobama koje su ostale "zaglavljene" u pograničnom području Srbije i Hrvatske, blizu Adaševaca i Šida te u Beogradu, od 11. do 25. siječnja 2016, a koji svjedoči o policijskom nasilju.

 

Medium_htjeli_smo_radnike

Htjeli smo radnike, a došli su nam ljudi

Film "Htjeli smo radnike, došli su nam ljudi" snimili smo 2011. u suradnji Mirovnih studija i Hulahop studija. Film govori o priznavanju migrantskog rada 'nevidljivih' radnika iz BiH u EU (Sloveniji). Možete ga pogledati u četvrtak od 19 sati u sklopu programa Proširena slika, u MM centru u Zagrebu.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.