Serijal predavanja o zemljama porijekla izbjeglica: Predstavljamo Kongo!
Centar za mirovne studije u suradnji s Klubom studenata Filozofskog fakulteta u Zagrebu organizira predavanja o zemljama iz kojih u Hrvatsku dolaze izbjeglice.
Centar za mirovne studije u suradnji s Klubom studenata Filozofskog fakulteta u Zagrebu organizira predavanja o zemljama iz kojih u Hrvatsku dolaze izbjeglice.
Prošlog tjedna je u Sarajevu održano javno svjedočenje „Ženski sud – feministički pristup pravdi“ s ciljem otvaranja prostora za svjedočenja žena o iskustvima nepravi i nasilja pretrpljenog tijekom rata i i u miru, prije svega dajući prostor za sve one nepriznate, skrivene i prešućene zločine.
U Sarajevu je utorak održana panel diskusija „Izgradnja civilnih kapaciteta institucija Bosne i Hercegovine za sudjelovanje u mirovnim operacijama“ s ciljem da se sagledaju zakonska i podzakonska rješenja u vezi sa slanjem civila u mirovne misije.
Centar za mirovne studije, Studij dizajna-Arhitektonski fakultet i Etnografski muzej organiziraju promociju slikovnice za djecu i odrasle s pričama prijatelja, novih i starih članova hrvatskog društva „Šarene priče“ u srijedu, 13. svibnja 2015. u 10 sati u Etnografskom muzeju u Zagrebu (Trg Ivana Mažuranića 14).
Jorge Bucay je rekao kako se djeci pričaju priče kako bi zaspali, a odraslima kako bi se probudili. S tom mišlju su slikovnicu „Šarene priče“ za djecu i odrasle s pričama tražitelja azila, azilanata i izbjeglica u srijedu, 13. svibnja 2015. predstavili studenti dizajna koji su slikovnicu i ilustrirali, uz predstavnike Centra za mirovne studije i Etnografskog muzeja.
Republika Makedonija ovih dana prolazi kroz događanja drugačija od dosad viđenih. Nezadovoljstvo naroda s jedne, a odlučnost vlastodržaca s druge, sukobljavaju se na način koji može voditi nužnoj katarzi, ali i pogibeljnom kaosu. Na ulici su mladi, građani svih političkih uvjerenja i etničkog porijekla, ujedinjeni željom za odgovornom, transparentnom upravom koja će obavljati svoj posao, umjesto da ih ignorira. Građanke i građani Makedonije trebaju našu podršku sada. Danas.
Organizacije civilnog društva iz Europske unije izvjestile su o porastu rasističkih zločina u 2013. godini, posebice protiv crnaca i Azijata, Roma, Židova i muslimana - ili onih koji su tako percipirani. Izvještaj o rasistički motiviranom nasilju u Europi objavila je i mreža ENAR (European Network Against Racism), a u pisanju izvještaja sudjelovao i Centar za mirovne studije. Ukupno je službeno zabilježeno 47 210 rasističkih zločina, ali to je samo vrh sante leda, jer mnoge države članice EU ne bilježe i ne izvještavaju o rasno motiviranim zločinima.
Centar za mirovne studije i 8. Subversive Festival u suradnji s organizacijom Pal-Think for Strategic Studies organiziraju raspravu „Pojas Gaze danas – prepreke i mogućnosti za budućnost“ o političkoj, društvenoj i ekonomskoj situaciji u tom području. Rasprava će se održati u sklopu 8. Subversive Festivala u četvrtak, 7. svibnja 2015. od 17 do 19 sati u Kinu Europa u dvorani Muller (Varšavska ulica 3) u Zagrebu.
Centar za mirovne studije (CMS) još jednom apelira na predsjednicu RH Kolindu Grabar-Kitarović i predsjednika Vlade RH Zorana Milanovića da odustanu od ideje organizacije vojnog mimohoda povodom 20. obljetnice operacije Oluja. CMS smatra da je takvo obilježavanje vojno redarstvene akcije, u kojoj je ubijeno stotine ljudi – civila, vojnika i policajaca, nepromišljeno jer se time iz sjećanja na rat izvlače primarno vojni elementi, a ne promoviraju se napori koje kao društvo činimo da se rat više nikada ne ponovi.
Prije nekoliko tjedana Centra za miroven studije ugostio je učenike dviju osnovnih škola iz Dugava i Korenice s kojima se radilo kroz projekt 'Nasilje ostavlja tragove. Zvoni za nenasilje'. „Jedna je učenica rekla da smo joj u dva dana naše izvanučioničke nastave razbili tri predrasude: strah od invalida, azilanata i vjerovanje da su stanovnici Dugava gostoljubivi! Vi sigurno znate kakav je to užitak rušiti predrasude“, napisala je njihova učiteljica Dijana Zajec.