Stavovi prema strancima i manjinama u hrvatskom društvu u 2024. godini: prijetnja, susret, suživot?
Studiju „Stavovi prema strancima i manjinama u hrvatskom društvu u 2024. godini: prijetnja, susret, suživot?“ čiji su autori Drago Župarić-Iljić i Sara Lalić objavio je Centar za mirovne studije.
Centar za mirovne studije (CMS), kao organizacija koja više od dva desetljeća radi na zaštiti i promociji prava izbjeglica i drugih kategorija stranaca i manjina u Hrvatskoj, povremeno provodi istraživanja u svrhu stvaranja temelja za prijedloge javnih politika i kvalitetnu komunikaciju s građanima o ovim pitanjima. I ova je studija rezultat napora da ključni akteri i zainteresirana javnost dobiju uvid u stavove građana o ovim važnim društvenim pitanjima, ali i da sami bolje razumijemo društvene pojave kojima se bavimo.
Ova je studija nastala u sklopu projekta ‛FRED – Za jednakost i raznolikost, protiv rasizma’ koji financira Europska unija kroz program Građani, jednakost, prava i vrijednosti (Citizens, Equality, Rights and Values Programme – CERV). Projekt kao nositelj provodi CMS u suradnji s Pučkom pravobraniteljicom, Centrom za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek i Irskom mrežom protiv rasizma (INAR). Osnovni cilj ove studije, koja je provedena sredinom 2024. godine, bio je istražiti koji su stavovi punoljetnih hrvatskih građana i građanki prema strancima i odabranim kategorijama manjinskih društvenih skupina u hrvatskome društvu. Dodatni je cilj istraživanja bio utvrditi jesu li se u longitudinalnoj perspektivi i u kojoj mjeri promijenili stavovi građana o doseljenicima i manjinama, kao i njihovi stavovi o raznim oblicima kulturnih i etničkih različitosti i posebnosti – posredno, dakle, i stavovi o diskriminaciji i ksenofobiji – u odnosu na 2013. godinu, kada je provedeno prvo istraživanje, i 2017. godinu, kada je provedeno drugo istraživanje istog tipa.
Sadržaj studije:
1. UVOD: KONTEKST, SVRHA I CILJ ISTRAŽIVANJA
2. TEORIJSKA POLAZIŠTA
3. METODOLOGIJA
3.1. Opis strukture uzorka
3.2. Kako čitati tablice
4. REZULTATI
4.1. Važnost nacionalne i vjerske samoidentifikacije
4.2. Posljedice useljavanja i doživljaj prijetnje
4.3. Stavovi prema različitim kategorijama stranaca s obzirom na motive dolaska
4.4. Stavovi prema određenim nacijama, rasijaliziranim skupinama i manjinama
4.5. Stavovi o postupanju prema različitim kategorijama stranaca
4.6. Stavovi o pristupu stranih doseljenika pojedinim pravima
4.7. Stavovi o ekonomskom utjecaju doseljenika i interakciji sa stranim radnicima
4.8. Stavovi prema Romima
4.9. Stavovi o kulturnoj različitosti i prilagodbi
4.10. Stavovi o integraciji i kulturi stranaca u Hrvatskoj
5. RASPRAVA
6. ZAKLJUČNA RAZMATRANJA I PREPORUKE
7. BIBLIOGRAFIJA