Rasizam i ksenofobija: za izbjegličku i etničku jednakost
Projekt „Racism and Xenophobia: For Refugee and Ethnic Equality (RAX FREE)“ provodi Centar za mirovne studije u suradnji s partnerskim organizacijama – Fakultetom političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu – Centrom za istraživanje etničnosti, državljanstva i migracija (CEDIM) i Društvom Afrikanaca u Hrvatskoj (DAH). Ciljevi Centra za mirovne studije u okviru ovog projekta odnose se na afirmiranje organizacija civilnog društva kao ravnopravnih partnera u osiguranju konzistentnog provođenja ljudskih prava kroz suradnju i razmjenu znanja između istraživačkih institucija i organizacija civilnog društva.
Aktivnosti su podijeljene u pet područja:
U prvom području cilj je stvoriti bazu znanja kao doprinos u procesu stvaranja i nadzora politika koje se odnose na suzbijanje rasizma, ksenofobije i diskriminacije.
CEDIM ima ključnu ulogu u provedbi ovog područja, gdje će CEDIM-ovi istraživači provesti i koordinirati istraživanje uz pomoć studenata volontera. Obavit će terenska istraživanja u obliku polustrukturiranih intervjua i fokus grupa, usmjerenih na tražitelje azila i izbjeglica, Rome i manjine (s naglaskom na srpsku manjinu), građane, predstavnike vladinih i javnih institucija, organizacije civilnog društva, međunarodne organizacije te predstavnike medija. CEDIM će nakon toga izraditi preporuke za poboljšanje politika i sudjelovati u izradi policy nacrta te u izradi zajedničkog plana za borbu protiv desnog ekstremizma na razini Hrvatske, EU, te u akademskoj zajednici.
U drugom području se radi se na osiguravanju prostora za konzultacije s tijelima državne uprave i agencijama koje provode politike vezane uz navedena područja (uglavnom područje ljudskih prava). Planirani su sastanci zagovaračkog karaktera s institucijama i organizacijama civilnog društva te niz edukacijskih radionica o antidiskriminacijskom zakonodavstvu u praksi, za suce/sutkinje, državne odvjetnike/ce i odvjetnike/ce koji/e se bave ljudskim pravima.
U trećem području aktivnosti, predviđeno je bavljenje pravnom i psiho-socijalnom pomoći izbjeglicama i osobama koje su u procesu dobivanja međunarodne zaštite. Planirani su odlasci u prihvatilišta za tražitelje azila sa svrhom monitoringa ali i radi pružanja direktne pomoći. Iz iskustva kroz neposredni kontakt s tražiteljima međunarodne zaštite, formulirat će se preporuke prema lokalnim zajednicama koje se bave prihvatom te će se one i zagovarati kroz ostale kontakte prema gradskim, općinskim ili nacionalnim tijelima. U ovom području Društvo afrikanaca u Hrvatskoj – DAH ima veliku ulogu – od organizacije sastanaka s tražiteljima međunarodne pomoći kako bi im se pomoglo u integraciji u društvo, do organizacije edukativnih i javnih događaja.
Četvrto područje aktivnosti usmjereno je na osmišljavanje načina za praćenje desnih radikalnih grupa u društvu ali i šire, na razini EU.
Naposljetku, u petom području, partneri će sukladno zaključcima provedenog istraživanja i dobivenih uvida kroz navedene aktivnosti, implementirati znanja u program građanskog obrazovanja u području ljudskih prava i demokratskog građanstva.
Planirano vrijeme provedbe aktivnosti je od 3. studenoga 2015. godine do 3. studenoga 2017. godine.
Projektne aktivnosti financirane su kroz program “National Programme for Croatia under the IPA – Transition Assistance and Institution Building Component for 2012” te su sufinancirane iz financijskih sredstava Ureda za udruge Vlade RH.