Suzbijanje diskriminacije

Medium_web

Nasilje nad LGBTIQ osobama i uznemiravanje su u porastu

U Europi trenutačno živi sve više LGBTIQ osoba koje se javno izjašnjavaju o svojoj seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu. No, istodobno se suočavaju s više nasilja, uznemiravanja i maltretiranja nego ranije, što se posebno odnosi na mlađe LGBTIQ osobe koje su posebno ranjive - neki su od rezultata posljednjeg istraživanja Agencije Europske unije za temeljna prava (FRA) na temelju odgovora više od 100 000 LGBTIQ osoba diljem EU.

Medium_fra_racism_police

Rješavanje problema rasizma u radu policije

Rasistički komentari, češća zaustavljanja, pa čak i nasilje - tako pripadnici različitih etničkim manjina doživljavaju rad policije u Europskoj uniji. Dodatno, nedostatak podataka na nacionalnoj razini otežava bolju procjenu veličine problema i osmišljavanje učinkovitih odgovora, navodi se u izvještaju Agencije EU za temeljna prava o rasizmu u policiji u Europskoj uniji. Agencija poziva države članice EU da sustavno prikupljaju podatke o nedoličnom ponašanju policije, da učine sigurnijim prijavljivanje takvih incidenata, bilježenje učinkovitijim, te da osiguraju povećanje raznolikosti unutar policije.

Medium_tjedan_borbe_protiv_rasizma_18.3.-24.3._cover

Tjedan borbe protiv rasizma!

Centar za mirovne studije poziva vas na Tjedan borbe protiv rasizma od 18. do 24. ožujka. Tjedan organiziramo povodom obilježavanja Međunarodnog dana eliminacije rasne diskriminacije 21. ožujka, točnije dana kada je 1960. godine politika apartheida - politika sustavne rasne diskriminacije u Južnoafričkoj Republici pokazala svoje krvavo lice svijetu brutalnim policijskim nasiljem nad prosvjednicima u Sharpevilleu koji su prosvjedovali protiv segregacijskih zakona kojima se ograničavalo kretanje crnog stanovništva u zemlji.

Medium_untitled_design__2_

FAIR. Promicanje kulture prava u Europi

Projekt Povelja EU o temeljnim pravima: Promicanje kulture prava (FAIR) kroz niz aktivnosti cilja identificirati praznine i prepreke koje ograničavaju provedbu Povelje EU o temeljnim pravima na nacionalnoj razini te promovirati i graditi kulture prava u zemljama članicama EU.

Medium_screenshot_2023-11-30_081309

Mržnja na internetu: bolje moderiranje sadržaja - manje govora mržnje

Nalazi istraživanja Agencije EU za temeljna prava ukazuju kako se uvredljivi komentari, uznemiravanje i poticanje na nasilje lako provlače kroz postojeće alate za moderiranje sadržaja na online platformama. Rezultati istraživanja ukazuju kako većina mržnje na internetu cilja na žene, ali su pogođeni i ljudi afričkog podrijetla, Romi i Židovi. Nedostatak pristupa podacima platformi i razumijevanja onoga što čini govor mržnje koči napore da se obuhvatnije uhvati u koštac s mržnjom na internetu. Agencija EU za temeljna prava poziva na veću transparentnost i izradu jasnih smjernica kako bi se osigurao sigurniji online prostor za sve.

Medium_logo

Snaga za promjenu

Kroz projekt Snaga za promjenu Centar za mirovne studije pokrenuo je, nastavio ili pojačao suradnju s organizacijama i inicijativama koje predstavljaju racijalizirane, migrantske ili manjinske zajednice, a s ciljem izrade baze podataka u kojoj će biti zabilježeni incidenti rasizma i diskriminacije koji pogađaju te zajednice.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.