Tjedni jednakosti otvaraju prostore za glasove Romkinja i Roma

Large_img_20210409_100341

Arterarij, Centar za mirovne studije i Romska organizacija mladih Hrvatske otvorili su Tjedne jednakosti konferencijom za medije u Zagrebu, povodom 50. Svjetskog dan Roma, kako bi upozorili na nejednakosti i višestruku marginaliziranost Roma i Romkinja, i to u svim područjima društvenog, ekonomskog i političkog života.

“Unutar jedne godine, svaki četvrti Rom ili Romkinja doživi diskriminaciju barem jedanput. To je nedopustivo”, poručila je Sandra Kasunić i dodala kako se Tjednima jednakosti i kampanjom #ProBudiJednakost želi upoznati građanke i građane s raznim oblicima, manifestacijama i posljedicama diskriminacije i socioekonomskim nejednakostima s kojima su suočene Romkinje i Romi u Hrvatskoj. Predstava “POGLEDAJME” i izložba “Jednog dana život će biti lijep”, koje Tjedni jednakosti donose,  otvaraju prostor za glasove Romkinja i Roma, kako bi društvo upoznali s njihovim doživljajima, porukama, osobnim pričama, snovima i vizijama. 

Siniša Senad Musić iz Romske organizacije mladih Hrvatske te glumac u predstavi “POGLEDAJME” ističe: “Romska djeca većinom se rađaju u segreriranim romskim naseljima, a to je također vid diskriminacije. Nakon toga, velika je vjerojatnost da će pohađati segrerirano obrazovanje, a oni koji uspiju doći u srednju školu i na fakultet susreću se s raznim vidovima diskriminacije.“

O problemima s kojima se Romkinje i Romi suočavaju govori i nagrađivana Arterarijeva predstava “POGLEDAJME” u kojoj ove godine uz Musića igra mlada glumica Severina Lajtman. “Nadamo se da za ovom predstavom neće biti potrebe još dugo, jer bi to značilo da stvari u bitnome mijenjaju na bolje”, istaknuo je autor predstave Romano Nikolić. Dodao je da osim što predstava prati autobiografije protagonista, postavlja pitanja o budućnosti nas kao zajedince i posljedicama našeg djelovanja u zajednici.

Budućnošću i onome o čemu sanjaju djeca koja žive u ekstremnom siromaštvu bavi se i izložba “Jednog dana život će biti lijep”. “Bilo tko tko živi u uvjetima u kojima žive djeca čije glasove donosi ova izložba, mora se nadprosječno truditi kako da bi ostvario svoje želje. Nejednakost u kojoj odrastaju brojna romska djeca, ali i sva djeca koja žive u siromaštvu, nedostatak je stvarne slobode da ostvaruju svoje snove”, ističe koautorica izložbe Barbara Matejčić. Fotografije su rad alumne Odsjeka snimanja na Akademiji dramske umjetnosti Ane Opalić, stoga se izložba u Zagrebu može pogledati do 24. travnja u ADU Galeriji f8

Nakon toga izložba i predstava te druge aktivnosti Tjedana jednakosti poput intervencija u prostoru i informativno-edukacijskih susreta s romskim zajednicama u suradnji s Uredom pučke pravobraniteljice, sele u još pet gradova u Hrvatskoj - Slavonski Brod, Rijeku, Kutinu, Čakovec i Beli Manastir, a Tjedni, kao i kampanja #ProBudiJednakost traju sve do 30. lipnja. Cijeli program moguće je pratiti ovdje

“Kriza u kojoj živimo sve nas je potaknula da promišljamo o pristupu javnim uslugama te razlikama koje se događaju zbog siromaštva i nezaposlenosti. Neki od nas tako žive cijele svoje živote, a na svima nama je da stvorimo zajednicu u kojoj ćemo imati jednake uvjete. Nadamo se da će ove aktivnosti u zajednicama u kojima zajedno živimo sve nas potaknuti na razmišljanje i probuditi jednakost, kako bismo živjeli u ravnopravnijem i jednakijem svijetu kojeg svi priželjkujemo”, poručuju organizatori. 

 

Preporučite članak:

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.