Centru za mirovne studije mirovna nagrada Krunoslav Sukić 2015
Ponosni smo laureati mirovne nagrade Krunoslav Sukić 2015 kojom smo nagrađeni u srijedu, 9. prosinca, za doprions i rad na pitanjima azila, migracijske politike, integracije nositelja/ica azila te direktnog rada na izbjegličkoj krizi putem inicijative "Dobrodošli!". Čestitamo i drugim dobitnicima: Marijanu Gubini, Prince Wale Soniyikiju, Borisu Paveliću i Ekonomsko-turističkoj školi u Daruvaru.
Nagrada „Krunoslav Sukić 2015“ dodijeljena je izuzetnim mladim ljudima:
- Marijanu Gubini, mirovnom aktivistu za njegov odabir ispravnog življenja – kojim postaje primjerom, poticajom i podrškom ljudima oko sebe – mladima, braniteljskoj populaciji, nastavnicima, vjernicima, političarima, umjetnicima…Preživjevši i ostvarujući slobodu od zatočeništva, Marijan Gubina svojim djelovanjem nastoji pridonositi izgradnji svijeta koji je Ana Frank tek sanjala – svijeta slobode od nasilja!
- Prince Wale Soniyikiju, mirovnom aktivistu koji je u Hrvatskoj dobio azil izbjegavši iz Nigerije nakon što je bio mučen a braća su mu ubijena - za njegov višegodišnji mirovni angažman na posredovanju među različitim kulturama - vlastitim primjerom, volontiranjem, kao međukulturni tumač, aktivistički ali i institucionalno, samozatajno ali i medijski no uvijek neposredno, nenasilno i duboko ljudski. Takvim svojim djelovanjem Prince Wale Soniyiki pridonosi integraciji imigranata i promjeni stavova hrvatske javnosti prema azilantima. Time potiče dobro u nama.
Priznaje "Krunoslav Sukić" - ide u Centar za mirovne studije za njihov rad na pitanjima azila, imigracijske politike, integracije nositelja/ica azila te direktnog rada na izbjegličkoj krizi putem inicijative Dobrodošli.
Priznanje „Krunoslav Sukić“ KNJIGA GODINE dobiva knjiga Borisa Pavelića: Smijeh slobode: uvod u Feral Tribune za izuzetan istraživački, stručni i znanstveni doprinos na području povijesti novinarstva u Hrvatskoj - poticaj otvaranju rasprava i istraživanja koji su do sada izostajali - za politologe, sociologe, novinare, povjesničare, istraživače jezika i književnosti te, dakako, za teoretičare i praktičare nenasilnog društvenog djelovanja. Primjer je iz koga valja učiti o društvenim, političkim, psihološkim učincima oštre, rekli bismo bespoštedne političke satire.
Priznanje MIROTVORNA ŠKOLA dodijeljeno je učenicima i nastavnicima Ekonomsko i turističke škole Daruvar za poticanje odgoja za mir, nenasilje i suradnju, te solidarno i uključivo sudjelovanje u unapređivanju života svoje školske i lokalne zajednice. To je nova kategorija priznanja koja je dobila vrlo dobar interes škola iz cijele Hrvatske. Ohrabruje kako školske zajednice sebe razumijevaju mirotvornima i mironosnima.
Mirovna nagrada u čast mirovnog aktivista Krunoslava Sukića
Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek je 2009. godine utemeljio nagradu i priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava u čast jednog od svojih osnivača, mirovnog aktivista i humaniste Krunoslava Sukića čije je obrazovanje, znanje i djelovanje bilo motivirano prepoznavanjem i uvažavanjem dostojanstva, integriteta i prava svakog čovjeka, pa i šire - svakog živog bića i svega stvorenoga. Bio je prigovarač savjesti. On reprezentira javno malo poznate i priznate muškarce i žene koji su, unatoč ratu i u ratu te u ovakvim teškim, gotovo zbunjujućim tranzicijskim vremenima, činili i čine sve što je njima moguće da kao društvo i politička zajednica nenasilnim metodama napredujemo prema pravednijem, demokratskom društvu - gdje će pojedinci i zajednica imati prostor za razvijanje svojih kreativnih potencijala ali ne na štetu drugoga i bez straha od drugoga – nego da njegujući solidarnost i suradnju njegujemo, održavamo i unapređujemo mir.
Nagrada i priznanja za promicanje mirotvorstva, nenasilja i ljudskih prava "Krunoslav Sukić" dodjeljuju se za osobit doprinos u zaštiti i promociji ljudskih prava i sloboda čovjeka i dosljedno promicanje kulture mira i nenasilja.
Dodjeljivanjem nagrade i priznanja želimo pridonijeti vidljivosti solidarnog, dosljednog, posebno kreativnog i hrabrog djelovanja pojedinaca i pojedinki u sprječavanju nasilja, umanjivanju društvenih nepravdi te građenju demokratskog društva utemeljenog na kulturi nenasilja. Vjerujemo kako proslava i zahvala za djelovanje za zajedničko dobro ohrabruje pojedince/ke da svoju građansku političku moć pokrenu u korist pozitivnih društvenih promjena.