Novosti

Medium_htjeli_smo_radnike_s_thumb

Htjeli smo radnike, a došli su nam ljudi

Film: 'Htjeli smo radnike, a došli du nam ljudi' o položaju radnika migranata u Sloveniji uvršten je u program 4. CineMigrante Festivala u Buenos Airesu. Film je nastao u koprodukciji Centra za mirovne studije i Produkcijske kuće Hulahop, u suradnji sa Socijalnim Centrom Rog i Mirovnim Institutom iz Ljubljane.  

Medium_banner_155x113

Prijave za Mirovne studije 2013_14

Prijavite se za Mirovne studije 2013-14!  Mirovni studiji su interdisciplinarno obrazovno područje - prostor analize i dijaloga o prošlim, aktualnim i potencijalnim sukobima i nejednakim odnosima moći u društvu. Predavanja su u Zagrebu, utorkom i/ili četvrtkom u popodnevnim satima i jedan vikend mjesečno.

Medium_6730-diskr.cesta-250x250

Vrijeme je za suočavanje sa ksenofobijom u Hrvatskoj

Zagreb, 20. rujna 2013. Centar za mirovne studije je objavio istraživanje Zastupljenost i indikatori diskriminacijskih i ksenofobičnih stavova u Republici Hrvatskoj koje je u svibnju i lipnju 2013. godine proveo Target d.o.o.  na nacionalno reprezentativnom uzorku od 800 punoljetnih građana Republike Hrvatske.

 

Medium_bih

Otvoreno pismo mr. sc. Dariji Krstičević, predstojnici Državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske

Poštovana gospođo Krstičević,

            na internet stranicama Državnog ureda kojemu ste Vi na čelu osvanuo je naputak kojim se, pretpostavljamo ispred Republike Hrvatske, obraćate dijelu građana Bosne i Hercegovine pozivajući ih da se na predstojećem popisu stanovništva u BiH izjasne kao Hrvati, katolici te da govore hrvatskim jezikom. Ovaj naputak grubi je napad na suverentitet Bosne i Hercegovine kao i na zdravu pramet građana i građanki Bosne i Hercegovine, kojeg god etničkog identiteta bili. 

Medium-noimage

Priopćenje Documente - Centra za suočavanje s prošlošću, Centra za mirovne studije (CMS), GONG-a i Centra za mir iz Vukovara povodom napetosti i nasilja u Vukovaru: Nasilje neće riješiti vukovarske probleme

Povodom napetosti i nasilja u Vukovaru koji su posljednjih dana privukli veliku pažnju medija i javnosti, a nakon postavljanja dvopismenih tabli želimo iskazati prije svega svoju punu podršku uspostavi demokratskih standarda i civilizacijskih stečevina u zaštiti i promociji ljudskih prava i prava nacionalnih manjina u Republici Hrvatskoj.

 

 

Medium_cms_logo

Mirovni studiji 2013-2014

Mirovni studiji su prostor analize, propitivanja i dijaloga o aktualnim i potencijalnim sukobima u društvu. Mirovni studiji educiraju i osnažuju zainteresirane građane za prepoznavanje i transformaciju nejednakih odnosa moći kroz analize sukoba i interdisciplinarni rad na razumijevanju društvene nejednakosti, poticanju društvene solidarnosti izgradnju trajnog i održivog mira. 

Detaljan program i upisi u Mirovne studije 2013-2014 biti će objavljeni u drugoj polovici rujna. Za više informacija pratite web CMS-a.

 

Medium_images

Ured CMS-a zatvoren od 06.08.-16.08.

Ured Centra za mirovne studije neće raditi u razdoblju od 06.08.- 16.08. zbog korištenja godišnjih odmora. Ured se otvara u ponedjeljak 19. 8. 2013. Za slučaj hitne potrebe pošaljite mail na cms@cms.hr

Medium_linic

Platforma 112: PRAVNA STABILNOST NE SMIJE BITI CIJENA EKONOMSKOG RASTA

Platforma 112 poziva sve članove izvršne vlasti da se suzdrže od napada na sudsku vlast, a posebice od izravne konfrontacije s pojedinim sucima oko načina na koji će rješavati predmete koji su u tijeku. Od Vlade i svih njenih ministara tražimo da se dosljedno drže ustavnog načela trodiobe vlasti i da se ni na koji način ne upliću u donošenje sudskih odluka, konkretno u odluku pojedinog suca da temeljem zakona i svog diskrecijskog prava (pa i obveze) zatraži ocjenu ustavnosti bilo kojeg propisa kojeg je dužan provoditi, čak i u slučaju kad vjeruju da sudac nema dovoljno valjanih argumenata. U suprotnome, Vlada podriva ionako krhku pravnu stabilnost u Hrvatskoj.

Medium_vaga_web

Izjava povodom odluke Vrhovnog suda RH kojom se odbija zahtjev za izručenje Hasana Nasa Republici Turskoj

Tijekom 2012. godine veliki interes organizacija civilnog društva, međunarodne i domaće javnosti izazvali su slučajevi kršenja prava izbjeglica u postupcima izručenja. Naime, tri ključna slučaja, kojima se bavilo hrvatsko pravosuđe i javnost, Aslan Adamovich Kagermanov, Bașhak Șahin Duman i Vicdan Özerdem, ukazali su na manjkavosti zakonodavnog okvira (Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći u kaznenim stvarima-ZOMPO-a), te nedostatke sudskog sustava u primjeni međunarodnog pravnog načela zabrane vraćanja stranaca, a posebno izbjeglica na teritorij na kojem im prijeti mučenje, nehumano ili ponižavajuće postupanje, te neprimjerena ili okrutna kazna.

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.