Azil i integracijske politike

Medium_foto___osoba_1

[NA DAN LJUDSKIH PRAVA NOVE KAZNENE PRIJAVE] CMS traži istragu povezanosti MUP-a i muškaraca u crnim odorama s fantomkama!

Centar za mirovne studije Međunarodni dan ljudskih prava obilježava novim kaznenim prijavama, za jedno od najvećih kršenja ljudskih prava danas. Državnom odvjetništvu CMS je danas podnio dvije kaznene prijave, za dva odvojena slučaja protiv nepoznatih počinitelja policijskih službenika, zbog osnovane sumnje da su ukupno 13 žrtava, od kojih dvoje djece, držali u detenciji te ih potom predali u ruke desetorici naoružanih muškaraca odjevenih u crne odore, s fantomkama na glavi.

Medium_bvmn_video

[Reakcija CMS-a na priopćenje MUP-a] Pet ključnih činjenica o ilegalnim i nasilnim protjerivanja izbjeglica iz RH

Nakon četiri godine upozoravanja na MUP-ova kršenja ljudskih prava, neuvjerljiva je izjava MUP-a kako je reakcija kojom su najavili uspostavu neovisnog monitoringa potaknuta jučer objavljenim videom koji, podsjećamo, prikazuje nezakonito postupanje na granici RH.  Izgleda kako je to zapravo bilo pismo povjerenice Johansson, jer kao i do sada Hrvatska vlada reagira jedino na pritiske Europske unije.

Medium__elimo_europu_solidarnosti_-_insert

CMS usustret sastanku ministara kojeg se čekalo deset godina: Europskoj uniji treba ujednačena integracijska politika

Europska unija treba kvalitetnije osmisliti zajedničke europske politike integracije utemeljene na interkulturalnom pristupu, poručuje Centar za mirovne studije ususret današnjem sastanku ministara država članica Europske unije zaduženih za integraciju, kojeg se čekalo cijelo desetljeće, a na kojem će se raspravljati o europskom Akcijskom planu za integraciju i uključivanje.

Medium_eu_migration

Pakt o migracijama i azilu: za novi početak i neponavljanje grešaka potrebno je otkloniti rizične stavke i razraditi pozitivne aspekte

"Pozdravljamo zalaganje za humaniji pristup zaštiti i naglašavanje činjenice da su migracije Europi potrebne i za nju pozitivne kojima je Europska komisija predstavila Pakt o migracijama i azilu. Međutim, ta se retorika vrlo malo odražava u s time povezanim prijedlozima. Umjesto da se ovim paktom EU odmakne od zabluda svog prijašnjeg pristupa i ponudi novi početak, postoji rizik da se njime poveća usmjerenost na eksternalizaciju, odvraćanje, detenciju i vraćanje", ističe više od 70 organizacija za ljudska prava diljem Europe u svojoj zajedničkoj izjavi koju je potpisao i Centar za mirovne studije.

Medium__elimo_europu_solidarnosti_-_naslovna

Želimo Europu solidarnosti!

Migracije postoje oduvijek, a za neke su ljude u današnje vrijeme postale teže nego ikad prije. Ovisno o zemlji podrijetla, čak i kada se radi o izbjeglicama, za mnoge ne postoje legalni i sigurni migracijski putevi. 

Medium_cms_podcast2

Kako se Europa može ujediniti u solidarnosti s izbjeglicama?

Zajednički europski sustav azila (poznat i pod skraćenicom CEAS) je temelj na kojem funkcioniraju svi nacionalni sustavi azila zemalja članica EU. Sustav je kao takav kroz godine pokazao svoje prednosti i nedostatke, no jedan od najvećih izazova doživljava 2015.godine kada se EU suočila s jednom od najvećih humanitarno-političkih kriza. EU najavila je reformu Zajedničkog europskog sustava azila, a njene prve prijedloge očekujemo ove godine.

Medium_joint-statement

Afganistan nije siguran

Europska unija trenutno pregovara o produljenju Zajedničkog puta naprijed (JWF) o migracijskim pitanjima s vladom Afganistana. JWF, koji treba isteći 6. listopada 2020., potpisan je na marginama donatorske konferencije u Bruxellesu 2016. godine. 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.