Novosti

Medium_plavi_lonac_showkitchen

Integracija kroz kulinarsko umijeće

Jučer je u Plavom loncu organizirana jedna od kulinarskih manifestacija 'Okus doma' u izvedbi izbjeglica-kuhara iz Alžira, Tunisa, Libije, Sirije, Afganistana, Pakistana i Nigerije i aktivistkinja Centra za mirovne studije. Kulinarska je manifestacija korak ka izdavanju kuharice 'Okus doma' u čijoj su izradi sudjelovale osobe koje su svoj dom pronašle ili žele pronaći u Hrvatskoj. 

Medium_language-barrier

Jezične barijere u integraciji izbjeglica

Najavljujemo održavanje okruglog stola 'Jezične barijere u integraciji izbjeglica' u organizaciji Centra za mirovne studije i partnerskih organizacija. Okrugli stol će se održati 9. prosinca od 9.30 do 11.30 sati u Knjižnici Bogdana Ogrizovića u Zagrebu. Molimo Vas da potvrdite svoje sudjelovanje do 7. prosinca. 

Medium_platforma112

Ocjena reformskih kapaciteta Vlade RH u protekle tri godine - Izvještaj Platforme 112

Na pragu posljednje godine mandata ove Vlade, Platforma 112 izražava žaljenje i zabrinutost zbog propuštenih prilika koje su rezultirale sve manjim brojem ljudi koji uistinu ostvaruju svoja prava i daljnjim gubitkom povjerenja građana. Umjesto zaokreta u odnosu na kleptokratsko nasljeđe HDZ-a i iskoraka prema povećanju kvalitete demokracije i izlasku iz ekonomske krize, Vlada je u praksi odabrala status quo kada se radi o vladavini prava, kvaliteti demokracije, zaštiti ljudskih prava, javnih dobara i suočavanju s ratnom prošlošću.

Ocjenu reformskih kapaciteta Vlade RH u protekle tri godine mandata u odnosu na zahtjeve Platforme 112 objavljujemo svjesni ambijenta političke polarizacije u kojoj se ratne traume recikliraju u svrhu političkih manipulacija, a konzervativna desnica raspiruje strahove i strasti te pronalazi krivce u drugima i drugačijima. U takvom kontekstu, suočeni smo s poraznom činjenicom da niti jedan naš zahtjev nije u potpunosti ostvaren, a da su zadovoljavajući pomaci vidljivi u tek 16 zahtjeva, što zbirno čini tužnih 14%. 

Kao glavni razlog nameće se problem kompetencija, osobito vezanih uz vodstvo i strateško upravljanje. Očito je da su izabrani nositelji nove vlasti došli nepripremljeni čak i za one reforme koje predstavljaju dug iz razdoblja pregovora, a za koje su se snažno zalagali kako u opoziciji, tako i u Planu 21. Odustajanje od vlastitih političkih ciljeva nije bilo popraćeno preuzimanjem odgovornosti, osobito u slučaju premijera, ali i drugih čelnika koji su se implicite, ali i neformalno, pozivali na izostanak zelenog svjetla na samom vrhu.

Uvjereni smo da je uzrok ekonomske, ali i sve snažnije društvene krize vidljive po sve dubljim svjetonazorskim sukobima i netoleranciji temeljno politički. Unatoč deklariranim načelima otvorenosti i pomacima u pojedinim resorima, obuhvatna analiza pokazala je da je i dalje na snazi i ignoriranje uloge i važnosti građana i organiziranog civilnog društva, posebice u politički „teškim“ pitanjima. 

Duboko svjesni okolnosti u kojima živimo, mi ne odustajemo i ne pristajemo dosadašnji dugogodišnji pad na dno prihvatiti kao činjenicu kojoj nema alternative. Hrvatska država i društvo moraju moći naći izlaz iz ekonomske krize, osiromašenja sve većeg broja građana, urušavanja temeljnih vrijednosti demokracije i vladavine prava, ukratko, beznađa koje nas blokira i vodi unatrag. Nužno je prekinuti s borbom za vlast vlasti radi, manipuliranjem u ime ideologija u koje se zapravo često i ne vjeruje. Treba prestati vikati i prijetiti, prozivati i zazivati. Umjesto hajki na neistomišljenike predlažemo dijalog. Zaokret prema uključivanju svih zainteresiranih u zajedničku akciju za solidarnost, toleranciju i kreativnost je moguć. 

Moramo sjesti i zapodjenuti razgovor.

Medium_kako_obrazovanju_dodati_boju

Konferencija psihologa o demokratskom obrazovanju

U petak je, 7. studenoga, u okviru 22. Godišnje konferencije hrvatskih psihologa održane u Rovinju pod nazivom 'Kako obrazovanju dodati boju', organiziran okrugli stol Perspektiva škola demokratskog obrazovanja u našem sustavu odgoja i obrazovanja. Uz moderaciju Darka Lončarića s Učiteljskog fakulteta u Rijeci, na okruglom su stolu sudjelovale: Dragana Bolješić, Martina Vičić Crnković i Lana Cvitak iz inicijative za slobodnu školu s vizijom društva demokratskog obrazovanja te Emina Bužinkić ispred GOOD Inicijative i Centra za mirovne studije koji se zalažu za kvalitetno i sustavno uvođenje obrazovanja za ljudska prava i demokratsko građanstvo u hrvatski obrazovni sustav.

 

Medium_cms-logo

Osnaživanje mladih za borbu protiv diskriminacije!

Trening organiziraju Mreža mladih Hrvatske (MMH) i Centar za mirovne studije (CMS) a namijenjen je mladima iz organizacija koje su članice Mreže mladih Hrvatske. Cilj treninga je upoznavanje sudionika/ca s konceptom nediskriminacije to jest, želimo da dobijete znanja o tome što možete učiniti u svojim lokalnim zajednicama da pridonesete smanjenju podjela: na bogate, siromašne, mlade, stare, rokere i one koji idu na narodnjake, cure koje vole cure i dečke koji vole cure.

Medium_naslovna

Uloga sveučilišta u afirmaciji građanskog odgoja i obrazovanja

Potreba oblikovanja proaktivne uloge sveučilišta neizmjerno je važna u afirmaciji sadržaja vezanih za područje ljudskih prava i demokratskog građanstva, metodike utemeljene na participativnim i demokratskim načelima kao i u potencijalu akademske zajednice u obrazovanju nastavnika srednjih i osnovnih škola. Okrugli stol 'Uloga sveučilišta u afirmaciji građanskog odgoja i obrazovanja' održava se 6. studenoga u Kući ljudskih prava, u suradnji s Centrom znanja Kuće ljudskih prava i GOOD Inicijativom. Program okruglog stola nalazi se u privitku. 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.