Novosti

Medium_img_2324

Medijska edukacija

Fade In i Centar za mirovne studije organiziraju edukaciju medija o migracijskim i izbjegličkim kretanjima te etici medijskog izvještavanja o migrantima i izbjeglicama. Edukaciju vode: Gordana Vilović (FPZG), novinari Barbara Matejčić i Davor Konjikušić i Emina Bužinkić (CMS). 

Medium_tito

Kulturna baština i politike sjećanja / The Politics of Heritage and Memory

Promocija publikacije Kulturna baština i politike sjećanja/ The Politics of Heritage and Memory u izdanju Sveučilišta u Zagrebu i Centra za mirovne studije održat će se u utorak, 4. 11. 2014., u 18h u Medijateci Francuskog instituta (Preradovićeva 5, Zagreb).

Knjiga donosi radove s konferencije održane prošlog listopada u Zadru u sklopu projekta Sveučilišta u Zagrebu, Kula Stojana Jankovića - pokretač održivog razvoja Ravnih kotara, a predstavit će ju Petra Jurlina iz CMS-a, prof. dr. Vjeran Pavlaković (Sveučilište u Rijeci, Filozofski fakultet) i Saša Šimpraga, samostalni istraživač, autor knjige "Zagreb - javni prostor". 

 

Medium_p1040680

Ostvarivanje prava manjina: integracija ili sukob i podjela?

Drugog vikenda u listopadu, u sklopu projekta Polling voices - Citizens debate and advocate for sustainable social change, dvadesetak građana iz Hrvatske razgovaralo je o temi ponekad izazovnog suživota nacionalnih manjina i većine u Hrvatskoj.  

Tko je gledao "Život na sjeveru", scena će mu biti poznata - stanovnici jednog aljaškog gradića se po potrebi nalaze kako bi raspravili stvari koje ih se sve tiču (danas bi rekli, od javnog interesa). Samo se jedan izdvaja po statusu i ekonomskoj nadmoći, ali ni to mu ne pomaže ako se nitko s njim ne slaže - i on je naposljetku tek samo član te zajednice.

Na tragu ovakvih okupljanja građana koja sežu do grčkih polisa, razvijaju se i modeli participativne demokracije poput deliberacijske demokracije koja nam je poslužila kao metodološki okvir za raspravu o temi oko koje se u nekim dijelovima naše zemlje i dalje lome koplja. 

Medium_dejan_jovic

Centar za mirovne studije osuđuje javni progon prof. Dejana Jovića

Zapanjeni smo količinom mržnje iskazane u javnom prostoru na račun profesora Fakulteta političkih znanosti, Dejana Jovića, zbog njegovih stavova iznesenih u analizi recentnog škotskog referenduma i referenduma s početka 1990-ih o odcjepljenjima na prostoru bivše Jugoslavije. Za naše društvo porazna je činjenica da se o događajima iz suvremene hrvatske povijesti ne može raspravljati kritički te imati drugačije poglede, a da izneseni stavovi ne potaknu otvoreni govor mržnje i pozive na linč.

Medium_griznjana

Peti Dani izgradnje mira

Miramida Centar i Mirovni studiji povodom međunarodnog Dana nenasilja organiziraju pete Dane izgradnje mira. Program se održava od 02. - 05. listopada u Poreču, Bujama i Grožnjanu. Tema ovogodišnjih Miramidana je: "Pregaženo nacionalnim i naš pristanak". Miramidani su mjesto promišljanja, razmjene, osnaživanja i podrške za rad na izgradnji trajnog mira i pravednog društva. Mjesto za opuštene razgovore, duboke dileme i nelake teme.

Medium_imgres

Okus doma na Bundekfestu predstavio Bliske okuse istoka

Skupina kuhara/ica izbjeglih s područja Bliskog istoka predstavila je jučer na Bundekfestu kulinarske specijalitete. Ova gastrokulinarska prezentacija jedna je u nizu održanih ove godine s namjerom približavanja kultura i iskustava izbjeglica iz raznih područja svijeta opterećenih sukobima i brojnim socio-ekonomskim problemima.

 

Medium_cms-logo

21. 9. - Svjetski dan mira/ World Peace Day

CMS će ove godine Dan mira obilježiti u ponedjeljak, 22. rujna 2014. godine u Francuskoj medijateci, Preradovićeva 5, u 18h prikazivanjem kratkog dokumentarnog filma "Snajka traži sreću" autorice Tee Vidović
 
Film, koji se bavi intimnim pogledom u kulturološke razlike jedne mlade i nove obitelji, će biti uvod u razgovor s autoricom filma, kao i s njezinom kolegicom iz Centra za mirovne studije, Mirjanom Mikić Zeitoun, o tome koliko je Hrvatska danas multikulturalno društvo, u čemu se sve susreću u svom radu sa osjetljivim skupinama koje žive u Hrvatskoj (ili ovdje pokušavaju osnovati dom) te kako se naše mahom homogeno društvo nosi sa onim što percipiramo kao veće kulturološke razlike, s kojima bi se u nadolazećim vremenima mogli susretati sve više.
Medium_banner-cms-300x250-3__1_

Mirovni studiji 2014-15. upisi do 12.10. 2014.

Mirovni studiji su program za nemirne građane - prostor za razumijevanje, analizu, kritičko propitivanje nasilja i sukoba u društvu. Program traje 240 sati, provodi se od listopada 2014. do lipnja 2015. u popodnevnim satima i vikendom. Prijave traju do 12. listopada. Sukobi, strukturno nasilje, otpor, transformacija, suradnja, solidarnost, nenasilje, participacija, aktivizam - Kako ih razumjeti? Kako ih koristiti za društvenu promjenu? Što s tim imaju: ljudska prava, suočavanje s prošlošću, izgradnja mira, ljudska sigurnost, migracije i izbjeglištvo, održivi razvoj, ekonomska nejednakost, radnička prava, feminizam, rodna ravnopravnost, antifašizam, religija? 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.