Izgradnja mira

Medium_20160609_173044

Gradnja dijaloga - Izabrani primjeri rada na pomirenju u Hrvatskoj

U četvrtak 9. lipnja na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu održala se promocija knjige "Gradnja dijaloga - Izabrani primjeri rada na pomirenju u Hrvatskoj" autora Gorana Božičevića. Knjiga je nastala tijekom rada na projektu mapiranja pomirenja na zapadnom Balkanu koji su vodili Odjel za političke poslove Ujedinjenih naroda iz New Yorka, Regionalni ured Programa Ujedinjenih Naroda u Istanbulu i uredi UNDP-a u Albaniji, Makedoniji, Kosovu, Srbiji, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj.

Medium_prosvjedno_stajanje_povodom_osloba_aju_e_presude__e_elju__5_

Platforma 112 povodom oslobađajuće presude Šešelju: Poraz za pravdu, sramota za sud, nepravda za žrtve

Povodom oslobađajuće presude Haškog suda Vojislavu Šešelju za zločine nad civilima u Hrvatskoj, B-H i Vojvodini  Platforma 112 i Centar za žene žrtve rata uz podršku Žena u crnom iz Beograda  organizirali prosvjedno stajanje na zagrebačkom Trgu bana Jelačića večeras 31. ožujka u 18h, kod zdenca Manduševac, pod nazivom OSLOBAĐANJE ŠEŠELJA -  PORAZ ZA PRAVDU, SRAMOTA ZA SUD, NEPRAVDA ZA ŽRTVE! 

Medium_had

Poraz za pravdu, sramota za sud, nepravda za žrtve!

Povodom oslobađajuće presude Haškog suda Vojislavu Šešelju, samozvanom četničkom vojvodi, za zločine nad civilima u Hrvatskoj, B-H i Vojvodini  Platforma 112 i Centar za žene žrtve rata organiziraju prosvjedno stajanje na zagrebačkom Trgu bana Jelačića večeras 31. ožujka u 18h, kod zdenca Manduševac, pod nazivom OSLOBAĐANJE ŠEŠELJA -  PORAZ ZA PRAVDU, SRAMOTA ZA SUD, NEPRAVDA ZA ŽRTVE!

Medium_slika_1

Analiza prijedloga Zakona o sudjelovanju civilnih stručnjaka u međunarodnim misijama i operacijama

Republika Hrvatska 2005. godine simbolično je uputila jednog predstavnika Ministarstva vanjskih i europskih poslova u međunarodnu mirovnu misiju u Afganistan. Time je po prvi puta civilni predstavnik RH sudjelovao u radu vojne mirovne misije, ukoliko se izuzme angažman policijskih djelatnika koji su aktivni u mirovnim misijama i operacijama još od 2000. godine. Kasnijih godina angažman civilnih stručnjaka se polako povećavao, ali je i dalje ostao neznatan ne računajući angažman policijskih djelatnika. 

Medium_mars_solidarnosti

Povodom najava izmjena Zakona o nadzoru državne granice: Zaustavite ratove, a ne ljude koji bježe od ratova!

Povodom najava iz medija da će Vlada RH uskoro krenuti u izmjene Zakona o nadzoru državne granice, Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, Centar za mirovne studije, Inicijativa Dobrodošli!, Miramida centar i Regionalna adresa za nenasilno djelovanje se pitaju: Tko nas napada? Od koga se branimo? Zar smo u ratu? Izbjeglice su u potrazi za sigurnošću, a naša je moralna obaveza i obaveza koja proizlazi iz međunarodnog humanitarnog prava učiniti sve što možemo u sferi humanitarnog zbrinjavanja.

Medium_flag_of_lithuania.svg

Sudjelovanje civilnih snaga Litve u mirovnim operacijama

Ulaskom u Europsku uniju i euroatlantsku zajednicu NATO, 2004. godine, Litva je i službeno proglasila kako joj je cilj "da i dalje bude aktivna članica međunarodne zajednice, učinkovito pridonosi odgovorima na krize, krizno upravljanje i mirovnim operacijama", jedan od prioritetnih ciljeva vanjske politike. O sudjelovanju civilnih snaga Litve u mirovnim operacijama piše Vytaute Vailionyte, politologinja koja je provela četiri mjeseca na internshipu u Centru za mirovne studije. 

Medium_pakrac_delfin

Značaj nacionalnih manjina u društvima danas

U sklopu trećeg Volonterskog kampa Pakrac održava se konferencija 'Značaj nacionalnih manjina u društvima danas' u četvrtak, 16. srpnja 2015. u pakračkoj Gradskoj vijećnici u kompleksu Janković s početkom u 11 sati. 

Medium_miramida_slika_zajedni%c4%8dka

MIRamiDAlmacija: Izgradnja mira i kulturna baština

U Kuli Stojana Jankovića u mjestu Islam Grčki nedaleko Zadra, od 9. do 13. srpnja 2012. održan je MIRamiDA trening na temu "Izgradnja mira i kulturna baština".    Skoro dvadeset polaznika/ca iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Kosova i Hrvatske kroz tih je pet dana promišljalo sukob, identitete, izgradnju mira, suradnju u zajednici, te saznalo nešto o tradicijskoj baštini Ravnih kotara (FFZG), kao i pozitivnim primjerima nadilaženja izazova podijeljenih zajednica zahvaljujući gostovanju Nansen centra iz Slavonije.

Aktivnost je dio projekta "Kula Jankovića, spomenik kulture - pokretač održivog razvoja Ravnih Kotara" Sveučilišta u Zagrebu.  

Također, velike zahvale idu Milanu Coliću iz Centra za ratnu traumu, Beograd; Radi Dragojeviću iz zagrebačkog SKD Prosvjeta na materijalima za rad; te, kao i uvijek, sjajnom gostoprimstvu obitelji Desnica. 

Kolačići (cookies) pomažu u korištenju ove stranice. Korištenjem pristajete na korištenje kolačića.