(Ne)mogućnost društvene promjene
O posljedicama Vladinog odbacivanja Građanskog odgoja i obrazovanja, otežanoj suradnji s nadležnim institucijama te budućnosti obrazovanja u Hrvatskoj razgovaramo s Eminom Bužinkić.
O posljedicama Vladinog odbacivanja Građanskog odgoja i obrazovanja, otežanoj suradnji s nadležnim institucijama te budućnosti obrazovanja u Hrvatskoj razgovaramo s Eminom Bužinkić.
Danas je u Kući ljudskih prava održan okrugli stol na temu uloge sveučilišta u afirmaciji građanskog odgoja i obrazovanja. Početno je polazište diskusije prepoznavanje civilne misije sveučilišta u društvu, odnosno sinergijskog stvaranja i transformacije sveučilišne uloge ka društveno odgovornom obrazovnom okruženju.
Je li ova Vlada sposobna provesti bilo koju reformu kad ni nakon tri godine priprema u škole nije uspjela uvesti građanski odgoj i obrazovanje i od kojega sada odustaje - zapitale su na konferenciji za novinare u Kući ljudskih prava organizacije civilnoga društva ogorčene postupcima Vlade koju ocjenjuju potpuno nekompetentnom i još jednom u nizu Vlada koje strahuju od građana koji misle svojom glavom umjesto da neobrazovani budu podložni različitim manipulacijama.
Posljednjih dana suočeni smo s proturječnim informacijama u javno-medijskom prostoru oko uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja u odgojno-obrazovni sustav. Organizacije okupljene u GOOD Inicijativu za sustavno i kvalitetno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u škole i Platformu 112, pozivaju Vladu Republike Hrvatske, da sukladno najavama i planovima utemeljenima u Planu 21 i Koalicijskom sporazumu, osigura kvalitetno uvođenje i provedbu sadržaja usmjerenih na razvijanje građanske kompetencije učenika kao aktivnih i odgovornih građana kao i stalni doprinos razvijanju demokratske klime škola.
Tiskovna konferencija održat će se sutra, u četvrtak 26. lipnja s početkom u 09.30 sati u prostorijama GONG-a, Trg bana J. Jelačića 15/4, Zagreb.
Poštovani,
posljednjih dana suočeni smo s proturječnim informacijama u javnom prostoru o građanskom odgoju i obrazovanju. Organizacije okupljene u GOOD inicijativu za sustavno i kvalitetno uvođenje građanskog odgoja i obrazovanja u škole i Platformu 112, pozivaju Vladu Republike Hrvatske, da sukladno najavama i planovima utemeljenima u Planu 21 i Koalicijskom sporazumu, osigura kvalitetno uvođenje i provedbu sadržaja i metoda usmjerenih na razvijanje građanske kompetencije učenika kao aktivnih i odgovornih građana.
Mreža mladih Hrvatske i Centar za mirovne studije pozivaju zainteresirane nastavnike/ce i učitelje/ice da se prijave na usavršavanje u području građanskog odgoja i obrazovanja. Prijaviti se možete elektronski, na temelju čega će biti odabrano 20 polaznika/polaznica.
Aplikacija za prijavu se nalazi na sljedećoj internetskoj adresi: https://docs.google.com/forms/d/1Sb2hxbmJCDzhEFJH0Ue5aSimLISuNyYh-jLBA48n12U/viewform?c=0&w=1.
Detaljnije možete pronaći u pozivu u prilogu.
U Hrvatskom saboru 29. svibnja 2014. održan je okrugli stol pod nazivom „Građanski odgoj i obrazovanje - vrijednosti i izazovi", organiziran u suradnji Mirovnih studija, GOOD Inicijative i saborske zastupnice Sonje König.
Svi sudionici rasprave istakli su važnost uvođenja građanskog odgoja i obrazovanja u formalni odgojno-obrazovni sustav te diskutirali o poteškoćama, potrebnim koracima i prioritetima. Složili su se da je ključni preduvjet kvalitetne provedbe podrška nastavnom kadru, prvenstveno kroz stručno osposobljavanje nastavnika i profesora.
U radu Oruglog stola sudjelovali su Darko Tot iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Vedrana Spajić Vrkaš s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, saborski zastupnici Branko Vukšić, Furio Radin, Gvozden Flego, Dunja Špoljar, Igor Kolman i Sonja König te Lovorka Bačić u ime GOOD inicijative i Iva Zenzerović Šloser, voditeljica Mirovnih studija. Okrugli stol pratile su studentice Mirovnih studija te Andrea Halambek, tajnica Odbora za vanjsku politiku Hrvatskog sabora. Poziv za sudjelovanje na okruglom stolu bio je poslan svim klubovima zastupnika.
Pod nazivom 'Nasilje ostavlja tragove', 12. svibnja je u organizaciji Centra za mirovne studije održan stručni skup o prevenciji vršnjačkog nasilja. Na skupu je predstavljeno istraživanje o percepciji i pojavnosti nasilja među mladima, prezentirani su identificirani preventivni programi koje provode organizacije i civilnog društva i provedena plenarna diskusija o tome kroz koje se mehanizme može sustavno integrirati u formalno obrazovanje.
Centar za mirovne studije i partneri pozivaju vas na predstavljanje rezultata istraživanja o pojavnosti vršnjačkog nasilja i prezentaciju prevencijskih programa. Predstavljenje će biti u ponedjeljak 12.05. od 10 sati u hotelu Panorama u Zagrebu. Istraživanje je provedeno u surdanji s IPSOS Pulsom, prezentacija je namjenjena ravnateljima škola, stručnim suradnicima i organizacijama civilnog društva.
Ovim putem pozivamo zainteresirane istraživače, institute i istraživačke agencije da se prijave za provedbu istraživanja o nasilju među mladima. Cilj istraživanja je doprinos prevenciji i suzbijanju nasilja i afirmaciji aktivizma među mladima kroz stvaranje i povezivanje stručnih i institucionalnih kapaciteta: provedbu istraživanja, razvijanje edukacijskih programa za mlade i edukatore i provedbu aktivnosti u zajednicama. Rezultati istraživanja koristiti će se kao temelj kampanje Nasilje ostavlja tragove kao i u artikuliranju mogućih rješenja.